Złoty Medal MTP 2008 dla obrabiarki MAZAK INTEGREX i-150

Firma YAMAZAKI MAZAK została wyróżniona Złotym Medalem podczas targów MACH-TOOL 2008 (9-12.06.2008). Nagrodę zdobyło wielozadaniowe centrum obróbkowe INTEGREX i-150.

Maszyny rodziny INTEGREX są obecnie jednym z najlepiej przyjętych przez rynek produktów firmy MAZAK. Na świecie zostało uruchomionych już kilkaset maszyn tego typu w różnych konfiguracjach, a w Polsce kilkanaście. Ich elastyczność pozwala na zastosowanie w przemyśle lotniczym i samochodowym, a także do krótkoseryjnej lub jednostkowej produkcji skomplikowanych części.

Najważniejszą cechą centrum obróbkowego INTEGREX i-150 jest możliwość kompletnej obróbki części na jednej maszynie, ze względu na jej rozległe możliwości toczenia i frezowania. Centrum INTEGREX i-150 jest przeznaczone do obróbki z pręta małych części i jest przystosowane do bezobsługowej pracy automatycznej, poprzez wyposażenie w automatyczny podajnik pręta i automatyczny odbierak części gotowych.

Istotną cechą maszyny są jej niewielkie gabaryty, maszyna zajmuje do 37% mniej powierzchni od centrów obróbkowych o podobnych możliwościach produkcyjnych.

Pomyślano także o wygodzie eksploatacji poprzez umieszczenie drzwi magazynu narzędzi na przedniej ścianie maszyny, tuż obok drzwi i pulpitu operatora, oraz zgrupowanych w jednym miejscu elementów serwisowych (wskaźniki, filtry, zbiorniki płynów itp.)

Maszyna posiada sterowanie CNC MAZATROL MATRIX, wyposażone w szereg innowacyjnych funkcji, jak aktywna minimalizacja drgań, kontrola odkształceń termicznych, monitoring pracy wrzeciona czy funkcja zapobiegania kolizjom.

Maszyna INTEGREX i-150, podobnie jak od niedawna wszystkie obrabiarki MAZAK, jest wyposażona w detektor zmiany położenia (Relocation Detector), który powoduje zablokowanie układu sterowania po przeniesieniu maszyny w inne miejsce. Pozwala to uniknąć zagrożeń, związanych z nielegalnym transferem wysokoprecyzyjnych obrabiarek do krajów, gdzie mogłyby zostać wykorzystane do niekontrolowanej produkcji broni masowego rażenia. Firma MAZAK jest pionierem w dziedzinie instalowania takich urządzeń i dotychczas jedyną stosującą je standardowo firmą obrabiarkową na świecie.

Centrum INTEGREX i-150 zebrało szereg pozytywnych opinii od użytkowników po swoim europejskim debiucie podczas targów EMO2007. W chwili obecnej produkowane jest seryjnie w fabryce Minokamo w Japonii. Trwają prace nad rozpoczęciem produkcji kolejnych odmian tej wyjątkowej obrabiarki.

Yamazaki Mazak Central Europe Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Wanaty, ul. Warszawska 2E

42-260 Kamienica Polska

tel.  34 326 1241 , – 42

fax 34 326 1281, – 82

www.mazak.com.pl