Sztuczna inteligencja i tworzywa sztuczne: firma igus przyspiesza transformację w kierunku zrównoważonego Przemysłu 4.0

Inteligentna konserwacja, ekonomiczna robotyka, narzędzia online oparte na AI: firma igus przedstawia pionierskie rozwiązania dla przemysłu wolnego od CO2 oraz automatyzacji jutra na Targach Hanowerskich

Przygotowanie aplikacji klientów do zrównoważonego Przemysłu 4.0: w tym celu firma igus polega na ekonomicznej robotyce wspieranej przez sztuczną inteligencję, inteligentną konserwację oraz narzędzia online oparte na AI, takie jak aplikacja igusGO, która w ciągu kilku sekund pokazuje potencjał optymalizacji, na przykład systemów żurawi. | Źródło: igus GmbH

Aby wspierać przedsiębiorstwa przemysłowe w sprostaniu wyzwaniom naszych czasów, takich jak transformacja w kierunku Przemysłu 4.0 oraz produkcja neutralna pod względem emisji CO2 specjalista od tworzyw sztucznych z siedzibą w Kolonii, firma igus, na Targach Hanowerskich polega na potrójnej inteligencji: sztucznej inteligencji, inteligencji tworzyw sztucznych oraz inteligencji z Kolonii. Przedstawiane produkty obejmują technologię inteligentnych czujników do konserwacji przyszłości oraz ekonomiczną robotykę wspieraną przez AI — wszystko proste w obsłudze. Firma igus zaprezentuje również aplikację opartą na AI, która w ciągu kilku sekund pokazuje inżynierom projektantom potencjał optymalizacji ich aplikacji za pomocą bezsmarowych tworzyw sztucznych.

Sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe, bliźniaki cyfrowe: innowacyjne technologie rewolucjonizują sposób, w jaki przedsiębiorstwa przemysłowe wytwarzają swoje produkty i optymalizują procesy. Sztuczna inteligencja ułatwia pracę projektantom już od etapu wyboru odpowiednich komponentów. Firma igus udowadnia to na Targach Hanowerskich dzięki igusGO. Aplikacja oparta na AI potrzebuje zaledwie kilku sekund, aby pokazać, w jaki sposób można zoptymalizować dane zastosowanie pod kątem technicznym z bezsmarowymi komponentami od igus. Projektanci nie muszą spędzać żmudnych godzin na przeglądaniu katalogów, rozmowach telefonicznych czy wiadomościach mailowych — wystarczy zrobić zdjęcie konkretnego zastosowania. Aplikacja korzysta z algorytmów AI, aby rozpoznać obiekt i zasugerować produkty igus, które zwiększają niezawodność i obniżają koszty. Na przykład gdy chodzi o koparki wielonaczyniowe, mogą to być łożyska typu heavy duty (do najbardziej wymagających zastosowań) wykonane z wysokowydajnych polimerów. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu RWTH Aechen oraz firmę igus, po raz pierwszy wyliczyło ekonomiczne i ekologiczne zalety bezsmarowych łożysk z tworzyw sztucznych: w zależności od aplikacji — pozwalają one zaoszczędzić między 7000 euro a 14 milionów euro rocznie na środkach smarnych. Brak smarów oferuje również potencjalne oszczędności pod kątem CO2. Przykładowo uczestnik badania, Heineken Brasil, zaoszczędza 180 kg ekwiwalentu CO2 rocznie dzięki stosowaniu łożysk z tworzyw sztucznych. „Gdyby wszystkie oddziały Heineken stosowały łożyska z tworzyw sztucznych, firma mogłaby zaoszczędzić 28 814 kg ekwiwalentu CO2. Mała zmiana z dużym efektem. „Potencjał optymalizacji za pomocą naszych produktów motion plastics można łatwo i szybko odkryć korzystając z aplikacji igusGO. Każdego roku przedstawiamy nowe innowacje — w samym 2023 było ich 227. Nasza aplikacja umożliwia eksplorację stale rozwijającego się uniwersum produktów z maksymalną wydajnością i przejrzystością” — informuje Tobias Vogel, Menadżer produktu łożysk ślizgowych i technologii liniowej w firmie igus. W aplikacji znajduje się już ponad 580 różnych zastosowań, a liczba ta rośnie każdego dnia — od ekspresów do kawy i systemów żurawi, po samoloty.

Inteligencja tworzyw sztucznych dla łatwego i ekonomicznego wejścia w konserwację predykcyjną

Tworzywa sztuczne igus również są inteligentne. Na Targach Hanowerskich 2024 firma igus zaprezentuje inteligentne tworzywa sztuczne, czyli systemy prowadników kablowych, przewody, prowadnice liniowe i ślizgowe, łożyska sferyczne i wieńcowe wyposażone w inteligentne czujniki. Umożliwiają one nie tylko monitorowanie stanu w czasie rzeczywistym, ale mogą być również podłączone do różnych sieci i systemów IoT. Oznacza to, że mogą zostać zintegrowane z koncepcją konserwacji predykcyjnej, w celu uniknięcia kosztownych przestojów w produkcji powodowanych nieplanowanym wyłączeniem instalacji. Czujniki, moduły oceny i oprogramowanie umożliwiają dynamiczne obliczanie żywotności i pomagają określić optymalne okresy konserwacji produktów — co zapewnia również przewagę pod względem zrównoważonego rozwoju. Powodem jest to, że produkty nie są wymieniane niepotrzebnie lub zbyt wcześnie, ale tylko wtedy, gdy osiągną koniec żywotności.

To jednak nie wszystko: firma igus stale rozwija swoje usługi w zakresie inteligentnych tworzyw sztucznych, w odpowiedzi na obecne wyzwania, takie jak niedobór wykwalifikowanej siły roboczej. Na przykład dzięki usłudze cyfrowej superwise, możliwe jest teraz stałe monitorowanie własnych aplikacji za pośrednictwem pulpitu nawigacyjnego, przy mniejszym zaangażowaniu personelu niż kiedykolwiek wcześniej. Inteligentne połączenie danych aplikacji, produktu i czujników w połączeniu z opcjonalnym użyciem Internetu Rzeczy (IoT) — to wszystko składa się na kompleksową „inteligencję tworzyw sztucznych”. Klient automatycznie otrzymuje w odpowiednim czasie rekomendacje dotyczące konserwacji, oferty, ostrzeżenia lub sugestie dotyczące ulepszeń. Jeśli firmy nie mają czasu na samodzielne nadzorowanie swoich aplikacji, igus przychodzi z pomocą. Pracownicy mają możliwość aktywnego kontaktu, gdy trzeba coś zrobić. Michael Blass, Menadżer produktu systemów e-prowadników w igus twierdzi: „Usługa superwise to połączenie nowoczesnej technologii czujników inteligentnych tworzyw sztucznych z wszechstronną usługą cyfrową. W czasach wielu kryzysów to właśnie tego typu innowacje cyfrowe mają kluczowe znaczenie dla konkurencyjności firm. Ważne jest dla nas, aby małe i średnie przedsiębiorstwa nieposiadające rozległej wiedzy specjalistycznej i z niskim budżetem również mogły czerpać korzyści z takich trendów, jak konserwacja predykcyjna”.

Łatwe sterowanie ekonomicznymi robotami za pomocą głosu i gestów, oparte na AI

Na Targach Hanowerskich 2024 firma igus zaprezentuje również nowe produkty w zakresie ekonomicznej automatyzacji. W tym miejscu do gry wchodzi inteligencja z Kolonii. Wszystkie roboty w igus są „wyprodukowane w Kolonii” — od formowania wtryskowego i montażu płytek drukowanych, po programowanie. Dotyczy to między innymi cobota ReBeL, który jest dostępny, w pełni wyposażonej wersji plug&play, za jedyne 4970 euro. Dla użytkowników poszukujących jeszcze bardziej kompaktowych rozwiązań, firma igus opracowała ReBeL KID.

Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć Education AVG, rozwiązanie typu open-source i autonomiczną platformę edukacyjną składającą się z systemu pojazdów sterowanych automatycznie (AVG), które można połączyć z cobotami takimi jak ReBeL czy ReBeL KID. Klienci mogą łączyć kompatybilne, ekonomiczne akcesoria od ponad 100 producentów, takie jak chwytaki czy systemy wizyjne, za pośrednictwem internetowej platformy RBTX poprzez plug&play — wspierane przez narzędzia online i modele 3D. Platforma RBTX została zaprojektowana, aby umożliwić firmom każdej wielkości rozpoczęcie automatyzacji przy niskich kosztach. Sztuczna inteligencja również odgrywa tu coraz większą rolę. Sztuczna inteligencja może pomóc w szybszym i łatwiejszym opracowaniu rozwiązania automatyzacji, na przykład dzięki symulacjom opartym na AI. Klienci nie muszą kupować robota i wkładać wysiłku w jego integrację, ale mogą przetestować swoją aplikację z wyprzedzeniem.

Ponadto firma igus oferuje produkty ze sterowaniem za pomocą głosu i gestów, oparte na sztucznej inteligencji. Istnieje możliwość podłączenia oprogramowania Amazon Alexa bezpośrednio do robotów igus lub integracji sterowania gestami za pomocą ROS 2. Sprawi to, że definiowanie ruchów robota w przyszłości będzie naprawdę łatwe. Intuicyjna obsługa wspierana przez sztuczną inteligencję w połączeniu z niskimi cenami toruje drogę dla wejścia ekonomicznej robotyki na rynek masowy. Firma igus obecnie korzysta ze sztucznej inteligencji głównie do kontrolowania robotów oraz szybkiej i łatwej integracji czujników wizyjnych. Jednak zespół zajmujący się robotyką opracowuje również elastyczne programowanie za pomocą mowy lub gestów. Proste programowanie dla każdego, które obejmuje nie tylko robota, ale umożliwia realizację całej aplikacji. „Strony zainteresowane zawsze są pod wrażeniem tego, co potrafią wysokowydajne polimery firmy igus — czy to pod kątem braku smarowania, redukcji CO2 czy automatyzacji” — podkreśla Tobias Vogel. „Łącząc nasze innowacyjne produkty z usługami cyfrowymi i nowymi technologiami, chcemy pokazać, że nasze bezsmarowe motion plastics są w stanie ulepszyć wiele różnych zastosowań, sprawiając, że będą bardziej zrównoważone i zgodne z ideą Przemysłu 4.0″ — podsumowuje Michael Blass.