Pięć innowacji, które zmieni oblicze świata

Inteligentne systemy: przewidywania chorób, zarządzania budynkami, gospodarką wodną i energetyką oraz systemy antykryzysowe, a także samochody zasilane energią elektryczną – to pięć najważniejszych innowacji, jakie w ciągu najbliższych pięciu lat wywrze największy wpływ na naszą cywilizację. Ich listę zestawił w specjalnym raporcie globalnym IBM.

– W tym roku skupiamy się na technologiach służących życiu w miastach i ich przyjaznemu dla środowiska rozwojowi – powiedziała Anna Sieńko, dyrektor generalny IBM Polska.

Już w 2007 roku połowa mieszkańców świata mieszkała w miastach, a według prognoz, do 2050 roku zamieszka w nich 3/4 (75 proc.) populacji. Co tydzień do miast migruje po 1 mln osób. Tak szybka tendencja zmian stwarza nowe wyzwania, pod względem bytowym, zapewnienia bezpieczeństwa w wielu aspektach, w tym także dostarczania zdrowej wody i zapobiegania chorobom.

IBM uczestniczy już w wielu projektach, z wszystkich wyżej wymienionych sfer innowacji. Np. we współpracy z firmami duńskimi prowadzą prace nad opracowaniem nowych akumulatorów (jonowo-litowych), które umożliwią samochodom napędzanym elektrycznie pokonywać odległość 500-800 km bez konieczności doładowania, co stworzy realną przesłankę do upowszechnienia nowego napędu. Obecnie elektryczne samochody sporadycznie przekraczają dystans 200 km bez doładowania. Należy dodać, że energia elektryczna do nowych baterii pochodzi z elektrowni wiatrowych.

W Dublinie IBM wdraża nowoczesny system zarządzania gospodarką wodą, co być może zmniejszy – powszechny problem – jej marnotrawstwa podczas transportu (straty sięgają nawet do 50 proc.). Interaktywne mierniki i czujniki wbudowane w systemy wodne zapewnią dokładne informacje on Line dotyczące zużycia wody. Podobne projekty dotyczą zarządzania gospodarką energetyczną.

– W krakowskim laboratorium IBM opracowaliśmy wspólnie z partnerami handlowymi pierwszy polski pakiet oprogramowania dla inteligentnego zarządzania przesyłaniem energii – powiedziała dyr. Sieńko – Może ono pracować na platformach każdego operatora bez ograniczeń co sprawia, że może być wdrożone nie tylko na rynku polskim, lecz również w innych krajach.