Nagrody polskiej branży druku 3D rozdane

  19 stycznia 2018 roku w Łodzi odbyła się III Gala Rozdania Nagród Branżowych CD3D – pierwszego i najstarszego plebiscytu na świecie, w którym nagradzane są najlepsze firmy, drukarki 3D, wydarzenia oraz osobistości minionego roku w branży druku 3D.

  Plebiscyt „Nagrody Branżowe CD3D” jest od 2014 roku organizowany przez

  CD3D Sp. z o.o. – wydawcę dwóch największych portali internetowych poświęconych technologiom przyrostowym w Polsce – Centrum Druku 3D oraz 3D w praktyce. Od 2016 roku nagrody są wręczane podczas uroczystej Gali, która odbywa się w salach konferencyjnych Bionanoparku w Łodzi.

  Do udziału w głosowaniu zaproszono przedstawicieli firm tworzących rodzimą branżę druku 3D. Łącznie wzięło w nim udział 101 osób, które nagradzały firmy, urządzenia i osobistości druku 3D w 15 różnych kategoriach. Zasady głosowania były następujące:

  • w każdej z 15 kategorii znalazło się min. 5 nominowanych firm / urządzeń / osób / wydarzeń
  • jurorzy oceniali po 3 pozycje z każdej kategorii
  • głosowanie odbywało się w systemie 5-3-1: za pierwsze miejsce przyznawanych było 5 punktów, za drugie miejsce przyznawane były 3 punkty, za trzecie miejsce przyznawany był 1 punkt
  • nie można było głosować na siebie; głos oddany na siebie / własną firmę lub własne urządzenie był traktowany jako nieważny.

  Głosowanie odbywało się drogą elektroniczną w dniach 01-31 grudnia 2017 roku.

  Nagrodami głównymi w plebiscycie są statuetki Cedryka – robota będącego częścią logo CD3D. W tym roku statuetki zostały wydrukowane na drukarkach 3D SondaSys w technologii SLS, a cokoły wydrukowano na drukarkach 3D Zortrax M200 i M300 w technologii FFF.

  ZWYCIĘZCY NAGRÓD BRANŻOWYCH CD3D 2017

  Człowiek Roku 2017 – Robert Rałowicz i Jakub Rozpendowski z firmy 3D Lab

  Jakub Rozpendowski i Robert Rałowicz to weterani polskiej branży druku 3D. W 2007 r. założyli firmę 3D Lab, która od 10 lat jest czołowym dystrybutorem maszyn przemysłowych do druku 3D w kraju. W 2017 roku 3D Lab zaskoczył cały świat druku 3D prezentacją ATO One – pierwszego atomizera do proszków metalicznych w standardzie biurowym, który wywołał prawdziwą furorę na targach formnext we Frankfurcie nad Menem. 

  Najlepsza Polska Firma Roku 2017 – Zortrax S.A. 

  Zortrax to największy polski producent desktopowych drukarek 3D, cieszący się olbrzymią popularnością na całym świecie. To czwarte z rzędu zwycięstwo Zortraxa w tej kategorii! 

  Najlepsza Nowa Polska Firma 2017 – SondaSys Sp. z o.o.

  SondaSys to producent pierwszej polskiej przemysłowej drukarki 3D, drukującej w technologii SLS (selektywne spiekanie tworzyw sztucznych). Założona przez Macieja Patrzałka – byłego prezesa Solveere, jednej z najdłużej działających firm w polskiej branży druku 3D.

  Najlepsza Polska Drukarka 3D 2017 – Zortrax M200 

  Zortrax M200 to w dalszym ciągu najlepiej sprzedająca się polska drukarka 3D na świecie, która cieszy się nieustającą popularnością wśród rosnącego cały czas grona użytkowników. Podobnie jak w przypadku tytułu Najlepszej Polskiej Firmy Roku, tak i dla Zortraxa M200 była to czwarta z rzędu nagroda główna w tej kategorii.

  Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D 2017 – SondaSys

  SondaSys to pierwsza polska, przemysłowa drukarka 3D drukująca w technologii SLS. Jej światowa premiera miała miejsce w listopadzie 2017 roku podczas największych targów druku 3D na świecie – formnext we Frankfurcie nad Menem. W urządzeniu zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, czyniąc z SondaSys powaznego rywala dla dużo bardziej uznanych maszyn tego typu na rynku.

  Najlepszy Polski Producent Filamentów Roku 2017 – Fiberlab S.A.

  Po raz drugi z rzędu Najlepszym Polskim Producentem Filamentów roku została uznana krakowska spółka Fiberlab S.A. – producent filamentów Fiberlogy.

  Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów Roku 2017 – get3D Sp. z o.o.

  Łódzka firma get3D – dystrybutor takich marek jak Ultimaker, colorFabb czy Raise3D w Polsce zdobyła drugą nagrodę w czteroletniej historii plebiscytu. 

  Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D Roku 2017 –

  Bibus Menos Sp. z o.o.

  Bibus Menos – jedna z najdłużej działających w Polsce firm w branży druku 3D po raz drugi z rzędu zdobyła główną nagrodę w tej kategorii.

  Najlepsza Polska Firma Usługowa Roku 2017 – Materialise S.A.

  Materialise triumfowało po raz trzeci z rzędu w kategorii Najlepszej Polskiej Firmy Usługowej Roku.

  Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2017 – Materialise S.A.

  Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku w polskiej branży druku 3D uznano otwarcie nowej fabryki produkcyjnej Materialise na Bielanach Wrocławskich, wyposażonej w przemysłowe maszyny produkcyjne typu SLS. To największa fabryka druku 3D w Polsce i jedna z największych w Europie.

  Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop Roku 2017 – Ultimaker

  Po raz trzeci z rzędu zwycięstwo w tej kategorii odniosła holenderska firma Ultimaker.

  Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial Roku 2017 – Stratasys

  Zwycięzcą tej kategorii została firma Stratasys – jedna z najdłużej działających firm w tej branży na świecie. 

  Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D Roku 2017 – Ultimaker 3

  Drugie z rzędu zwycięstwo Ultimakera 3, a trzecie z rzędu drukarki 3D tego producenta.

  Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2017 – formnext 2017

  Najważniejszym wydarzeniem roku w światowej branży druku 3D zostały uznane targi formnext 2017 jakie odbyły się we Frankfurcie nad Menem w listopadzie ubiegłego roku.

  Największe Rozczarowanie Roku 2017 – 3DKreator

  Tytuł największego rozczarowania minionego roku trafił do krakowskiej firmy 3DKreator – producenta desktopowych drukarek 3D.

  Dodatkowo, z okazji 10-lecia istnienia firma 3D Lab została uhonorowana nagrodą specjalną w postaci ponad metrowej wysokości postumentu Cedryka, wykonanego w technologii druku 3D.

  Źródło: Organizator