Kryzys ułaskawiony – mniej zwolnień wśród inżynierów

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Bank Danych o Inżynierach wśród specjalistów z branży technicznej 48,5% ankietowanych przyznaje, że nie obawia się zwolnienia z pracy w najbliższym czasie.

Inżynierowie tłumaczyli tą sytuację, faktem, że ich firmy planują jeszcze w tym roku nowe inwestycje i rozwój (26,5%). Pozostali inżynierowie (prawie 22%) stwierdzili, że sytuacja firmy, w której pracują jest osłabiona, ale ich rola jako pracowników jest kluczowa, dlatego nie grozi im zwolnienie. Są to zdecydowanie lepsze i bardziej optymistyczne wyniki w porównaniu z sondażem przeprowadzonym w maju tego roku. Prawie 68% ankietowanych twierdziło wtedy, że sytuacja ich firm znacznie pogorszyła się na skutek kryzysu gospodarczego, a tylko 6,3 badanych widziało jakąś poprawę. Inżynierom udzielała się wówczas ogólna atmosfera zniechęcenia, braku motywacji oraz niepewności co do dalszych losów firmy. Jak twierdzi Aleksandra Cabaj, Konsultant ds. Rekrutacji „inżynierowie nie byli pewni swojej pozycji na rynku, również informacje o grupowych zwolnieniach nie nastrajały pozytywnie. Okazało się jednak, że nie były to redukcje pracowników na gigantyczną skalę.” Jednak wciąż są branże, które bardziej odczuły kryzys niż inne, jak np. branża stoczniowa, logistyka i transport, czy choćby wszelkie branże powiązane z budownictwem, jak przemysł drzewny, meblarski, czy chemiczny. O swoją pozycję w firmie i utrzymanie etatu obawia się wciąż 38% ankietowanych inżynierów, ponieważ kondycja ich firmy znacznie pogorszyła się na skutek kryzysu.

Jednak nastroje inżynierów są bardziej optymistyczne niż ponad pół roku temu jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Bank Danych o Inżynierach. Choć prognozy dotyczące końca kryzysu są różne i w większości mniej entuzjastyczne, inżynierowie są świadomi swojej ważnej pozycji w firmach i nie raz kluczowej roli w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.