Technologia analogowa w produktach cyfrowych

  Nie ma potrzeby zastanawiać się, co nowego zdarzyło się w elektronice analogowej. Znajdź jakiś produkt cyfrowy, a w środku na pewno znajdziesz układy analogowe. Zamieszczamy tutaj opisy pięciu zastosowań technologii analogowej w produktach cyfrowych

  WZMACNIACZ AUDIO W KLASIE D

  odbiornik sterujący Audio/Video JVC RX-D201S

  Odbiornik produkcji JVC o symbolu RX-D201S jest odbiornikiem audio (kanał 7,1× 100W) klasy D z cyfrowymi właściwościami, takimi jak połączenie z komputerem osobistym przez port USB, centralne dopasowanie kanału, efekt trójwymiarowy Virtual Surround Back, szybka regulacja wstępna głośników i wiele innych. Wzmacniacze klasy D charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, pozwalając na stosowanie układów elektronicznych o mniejszych rozmiarach, swobodniejszy dobór kształtów i wpływając na zmniejszenie ciężaru urządzenia. Wzmacniacz audio klasy D produkcji JVC używa prostownika produkcji firmy International Rectifier o oznaczeniu IRS20124S z układem scalonym po stronie wysokiego napięcia oraz tranzystorów mocy MOSFET o symbolu IRFB4212. Aplikacje audio, specjalnie dostosowane do klasy D, w obu produktach poprawiają sprawność systemu.

  ŁADOWANIE OSOBISTYCH ODTWARZACZY MULTIMEDIALNYCH

  Osobisty cyfrowy odtwarzacz multimedialny firmy JingWah PMP-2000 (PMP)

  Bateria o pojemności 2000 mAh w urządzeniu PMP-2000 zapewnia dziewięciogodzinne odtwarzanie audio lub video na wyświetlaczu LCD typu TFT. Wbudowana w urządzenie cyfrowa kamera o rozdzielczości 1,3 megapiksela może być stosowana do rejestracji obrazu. Kiedy nadchodzi czas doładowania baterii, urządzenie używa sterownika zarządzającego ładowaniem – MCP73861 produkcji firmy Microchip. Wybrany ze względu na wysoki stopień integracji w pakiecie 4 × 4-mm QFN, MCP73861 zapewnia maksymalny prąd ładowania 1,2 A z dokładnością do 0,5 procenta. Urządzenie ma możliwość monitorowania pakietu baterii i funkcje regulacji temperaturowej

  PODŚWIETLANIE HMI

  Samochodowy interfejs człowiek-maszyna (HMI – Human-Machine Interface) firmy Preh

  W celu zmniejszenia liczby przycisków i pokręteł sterujących różnymi funkcjami wnętrza samochodu inżynierowie firmy Preh zaprojektowali elastyczny interfejs człowiekmaszyna (HMI), składający się z pokrętła sterującego, programowanych przycisków i panelu wyświetlacza dotykowego. Naciskanie, obracanie i pochylanie umieszczonego centralnie pokrętła powoduje wybranie określonych funkcji, jak np. klimatyzacja lub regulacja fotela. Po wybraniu funkcji przez kierowcę lub pasażera barwne diody elektroluminescencyjne (LED) podświetlają odpowiednią ikonę. Panel dotykowy zapewnia dostęp do systemu nawigacyjnego. Diody (LED) i sterujący nimi obwód scalony są dobrane zgodnie z wymaganiami producenta samochodu. Zależnie od oświetlenia wnętrza świecenie diod jest intensywne – w przypadku stosowania w świetle dziennym, lub bardziej przygaszone.

   

  RUCHOME SOCZEWKI W APARACIE CYFROWYM

  Aparat cyfrowy Nikon D70 SLR

  Dysponując rozdzielczością 6,1 megapiksela aparat D70 umożliwia doświadczonym fotografom lub amatorom łatwą adaptację technologii cyfrowej do ich własnego już istniejącego systemu. Aparat jest wyposażony w trójwymiarową matrycę kontrolującą obraz, cyfrowe variprogramy i system wprawiający soczewki w ruch. Inżynierowie ący silnikiem obwód scalony MPC17511 z mostkiem typu H, Freescale Semiconductor. Monolityczny sterownik zespala zintegrowanymi zewnętrznymi n-kanałowymi tranzystorami racowany dla celów PWM (modulacja szerokością impulsu) sterujących do 200 kHz analogowy układ scalony zapewnia zwiększoną żywotność baterii dla zastosowań mobilnych.

  DOKŁADNY POMIAR TEMPERATURY W TESTERZE KRWI

  Polymer Technology Systems, Inc. CardioChek – tester do samodzielnego stosowania

  Ten dokładny, mieszczący się w dłoni tester do samodzielnego stosowania pozwala użytkownikowi na określenie poziomów cholesterolu (całkowitego, HDL (lipoproteiny wysokiej gęstości ) i LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości ) oraz poziomu cukru, ketonów i trójglicerydów w ciągu jednej minuty. Aby dostarczyć użytkownikowi prawidłowe wyniki, urządzenie wymaga dokładnego pomiaru temperatury. CardioChek używa termistora krzemowego typu aSM121 wykonanego przez SiMistor w technologii CMOS, wyposażonego w zintegrowany kalibrator liniowy z firmy Andigilog. Termistor aSM121 mierzy temperaturę otoczenia, co umożliwia testerowi CardioChek przeprowadzenie autokalibracji przed określeniem różnych poziomów substancji w badanej próbce krwi.

  Autor: TEKST: RANDY FRANK