Sprytny sposób regeneracji tworzyw

Nowe przyjazne dla środowiska materiały zawierają jako materiał wsadowy tworzywa pokonsumpcyjne, a nie regranulat

Zobowiązanie GE Plastics, iż będzie on wytwarzać materiały przyjazne dla środowiska, zaczyna przynosić efekty. Przedsiębiorstwo to wyprodukowało żywice bazujące na politereftalanie butelynu (PBT) oraz elastomery poliestrowe, których wsad pochodzi w dużej mierze z… odpadów pokonsumpcyjnych.

VALOX iQ, którego chemiczny materiał wsadowy pochodzi z odpadów pokonsumpcyjnych tworzyw sztucznych, ma własności mechaniczne bardziej porównywalne do pierwotnego PBT niż przetworzonego PBT

Do wytworzenia tych materiałów GE wykorzystuje firmową technologię produkcji, która przerabia pokonsumpcyjne PET – głównie z butelek – na jedną z chemicznych części składowych PBT. Zdaniem Vikrama Gopala, kierownika programu ds. tworzyw krystalicznych firmy, GE najpierw depolimeryzuje PET, a następnie ulepsza chemicznie, aby mógł wejść w reakcję z BDO tworząc tym samym PBT. – Użyliśmy tego wsadu pokonsumpcyjnego jako substytutu DMT lub TPA, materiałów wsadowych stosowanych w dwóch typowych procesach PBT – wyjaśnia Gopala. Ogólnie rzecz biorąc, ponad 85 procent zwykłych materiałów wsadowych PBT zastąpiono przez wsad pochodzący z odpadów pokonsumpcyjnych.

Korzyści dla środowiska wynikające z wykorzystania tak znacznej ilości odpadów pokonsumpcyjnych szybko się sumują. Według kalkulacji przeprowadzonych przez GE, jako część analizy środowiskowej nowych materiałów, nowa technologia ogranicza poziom emisji CO2 o co najmniej 1,7 kg na kg żywicy oraz zaoszczędza do 8,5 baryłek ropy naftowej na 1000 kg żywicy. – Gdyby cały PBT był wytwarzany z użyciem technologii „Valox iQ”, wówczas uzyskałoby się ograniczenie emisji CO2 o 1,4 miliona ton rocznie. Jest to równoznaczne z zasadzeniem lasu o powierzchni 650 kilometrów kwadratowych – mówi Nocholas Eisenberg, dyrektor zarządzający GreenOrder, firmy konsultingowej zajmującej się kwestiami związanymi ze środowiskiem naturalnym, która audytowała ocenę nowych tworzyw PBT firmy GE w kontekście środowiska naturalnego i pomaga firmie ocenić inne produkty odpowiadające kryteriom Ecomagination.

W przyszłości tworzywa te mogą stać się nawet jeszcze bardziej ekologiczne. Gopal mówi, że GE pracuje nad stworzeniem biomateriałów wsadowych dla BDO, kluczowego składnika PBT.

GE początkowo zaoferuje sześć tworzyw bazujących na nowej technologii przetwórczej, którą nazywa „iQ.” Firma zaproponuje cztery gatunki tworzyw Valox iQ PBT – wypełnione, niewypełnione, ognioodporne i gatunek stosowany w komponentach oświetlenia. Zaoferuje również dwa niewypełnione stopy Xenoy iQ PBT-PC – jeden dostosowany do samochodowych pochłaniaczy energii, zderzaków etc., a drugi do urządzeń o ogólnym zastosowaniu.

Również elastomery…

 

GE nie zaprzestaje prac z zakresu termoplastyki PBT. Firma opracowała również elastomery poliestrowe uzyskane technologią analogiczną do technologii iQ. Zdaniem Gopala elastomery będą miały twardości D (według Shore’a) i będą działały w szerokim przedziale temperaturowym, od -60 do 200°C. – W zależności od preparatu, wydłużenie będzie sięgało od 90 procent do około 500 procent, – dodaje. Te elastomery termoplastyczne będą wprowadzone na rynek około 2007 roku.

Wszystkie nowe tworzywa z rodziny iQ wiernie naśladują działanie ich tradycyjnych odpowiedników. – Stanowią one części wymienne, które spełniają wymagania istniejących specyfikacji – mówi Gopal. Nowe gatunki PBT charakteryzują się co prawda niewielką utratą odporności cieplnej o HDT o około 5°C niższej od tradycyjnego PBT, jednak GE może zmodyfikować te gatunki tak, aby zwiększyć HDT, jeśli dane zastosowanie tego wymaga. Za to plusem PBT iQ jest jego przepływ, który jest o 10 do 20 procent lepszy niż w przypadku tradycyjnego PBT. Gopal twierdzi, że udoskonalenia przepływu mogą umożliwić użycie sekcji o cieńszych ściankach oraz niższą temperaturę przetwarzania – zwłaszcza gdy technologia iQ połączona jest z niezależną technologią wysokiego płynięcia, którą GE wcześniej opracowało dla swoich tradycyjnych żywic Valox PTB.

Wszystkie nowe tworzywa bazujące na PBT są obecnie ogólnie dostępne w celach próbkowania. Pierwszy z materiałów ma przede wszystkim zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym na łączniki, komponenty oświetlenia, pochłaniacze energii i wiele innych. – Japoński dostawca komponentów DENSO jest jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które doceniło nowe tworzywa – mówi Tim Dummer, dyrektor ds. rynków samochodowych w GE. – Celem jest najpierw udostępnić technologię użytkownikom samochodów, a następnie zastosować ją w szerokim zakresie w urządzeniach, które zużywają PBT – dodaje Dummer.

Joseph Ogando