Pojedyncze złącze obsługuje serwomotor

  Konstrukcja łącząca dwa kable w jednym złączu

  Dwa oddzielne kable – jeden od zasilania, a drugi od sygnału zwrotnego – oraz dwa osobne złącza stały się zaakceptowaną normą w przypadku złączy serwomotoru. Podczas gdy rozmiary serwomotorów zmniejszają się, rozmiary złączy w zasadzie pozostają bez zmian. – W niektórych przypadkach można spotkać silniki krokowe wyposażone w zbyt duże okrągłe złącza – mówi Olivier Miller, dyrektor ds. marketingu odpowiedzialny za strategię i rozwój działalności segmentu rynku przemysłowego w firmie ITT Cannon. – Koszty stają się proporcjonalnie coraz większe i większe – dodaje.

  JEDEN… DLA WSZYSTKICH Szczelne złącze Cm3 posiada oddzielne izolowane komory dla styków zasilania i sygnałów serwomotoru Izolatory do złączy sygnałowych

  Dwa lata temu firma ITT poprosiła swoich klientów, żeby zdefiniowali idealne rozwiązanie złącza dla serwomotorów. Uwzględniając sugestie klientów, firma stworzyła złącze, które łączy dwa kable w jednej obudowie. W wyniku tego złącze Cm3 pasuje do silników, których rozmiary ulegają zmniejszeniu. Złącze o wymiarach 99 × 41 × 21 mm jest przeznaczone dla silników krokowych poniżej 100 mm i o rozmiarach kołnierza 60 × 60 mm lub mniejszych (informacje o przykładowym silniku tego typu znajdą Państwo w dziale „Flesz”, na przykładzie serwomotora SAD – przyp. redakcji). Złącze jest wyposażone w zmienne ekrany przed ruchomą metalową ścianką, która oddziela część sygnałową od zasilającej. Obudowa zawiera jeden izolator zasilania i trzy izolatory sprzężenia zwrotnego oddzielone metalową ścianką ekranującą. Jeżeli zajdzie potrzeba użycia większej liczby styków zasilających dla przerywania pracy, ścianka może zostać usunięta.

  Umieszczone w odlewanej ciśnieniowo ocynkowanej obudowie uszczelki z gumy fluorowej zapewniają ochronę przed wilgocią klasy IP67. Urządzenia są odporne na wstrząsy i są wyposażone w styk uziomowy (typu pierwszy przyłączany/ostatni odłączany) podłączony elektrycznie do obudowy. Mniejsze od standardowych złączy okrągłych, pojedyncze złącze Cm3, waży o 50 procent mniej i zapewnia prostsze podłączanie i odłączanie w celu szybszej instalacji, i – nie wymaga konserwacji. Złącze jest przeznaczone dla serwomotorów stosowanych w automatyce fabrycznej, transporcie bliskim i przeładunku materiałów, sterowaniu procesem produkcji i robotyce.

  Olivier Miller,

  ITT Cannon

  E-mail: Olivier.Miller@itt.com

  Ruchoma