Nowy program SolidWorks 2009
X Międzynarodowa Konferencja SolidWorks World 2008 w San Diego, CA, U.S.A.

W pięknym i słonecznym San Diego, w stanie Kalifornia, w dniach od 20.01.2008 do 23.01.2008, odbyła się X Międzynarodowa Konferencja SolidWorks dla użytkowników oprogramowania do modelowania w 3D. W tym roku spotkanie odbyło się w Convention Center znajdującym się w centrum miasta położonego nad Zatoką San Diego. W porównaniu do poprzednich konferencji, przybyła na nią rekordowa liczba uczestników – ponad 4.500, czyli o tysiąc więcej niż w roku poprzednim. Pomimo tak dużej liczby uczestników organizacja konferencji i równolegle odbywającej się wystawy była imponująca. Wszystkie spotkania były bardzo dobrze zaplanowane, umożliwiając uczestnikom pogłębienie fachowej wiedzy w zakresie oprogramowania SolidWorks. Pod koniec parodniowej konferencji, wszyscy uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z nowościami wprowadzonymi do następnej wersji SolidWorks 2009.

Równocześnie, podczas odbywającej się w tych dniach wystawy, partnerzy SolidWorks (VAR) prezentowali swoje wyroby, które są uzupełnieniem do samego oprogramowania SolidWorks. Ponad 100 wystawców z całego Świata prezentowało swoje wyroby, przedstawiając najnowsze rozwiązania programowe i sprzętowe dla różnych branż przemysłu. Wśród wielu wystawców, od lat współpracujących z SolidWorks, byli główni sponsorzy tj. Microsoft i HP oraz firmy oferujące rozwiązania inżynierskie i sprzętowe, takie jak SolidCAM, Moldflow, HyperMILL, CamWorks, MasterCAM, 3DConnexion, Dimension 3D, Objet i wiele innych….

Dla użytkowników programu SolidWorks, pragnących uzyskać certyfikat CSWP (Certified SolidWorks Professional), zorganizowane zostały specjalne sesje egzaminacyjne. Certyfikat ten potwierdza bardzo dobrą znajomość programu przez użytkownika oraz umiejętności jego wykorzystania do zadań inżynierskich i konstrukcyjnych.

W czasie Konferencji odbywały się różne wykłady o podstawach modelowania 3D, automatyzacji projektowania, zarządzaniu aplikacjami CAD, kontroli projektów, animacji i wiele innych. Każdy uczestnik mógł dowolnie wybrać tematy, które go najbardziej interesowały.

Po raz pierwszy, w historii tego typu spotkań, uczestniczyła w nim tak duża liczba dziennikarzy przybyłych ze wszystkich kontynentów. SolidWorks zorganizował, oprócz oficjalnej części konferencji przeznaczonej dla wszystkich uczestników, specjalne sesje zarezerwowane wyłącznie dla prasy.

Pierwszy dzień Konferencji rozpoczął się od oficjalnego powitania ucz-estników przez Jeff’a Ray’a, Prezesa Zarządu SolidWorks. W swoim wystąpieniu przedstawił on obecną pozycję SolidWorks w Świecie, jak również omówił przyszłościowe plany firmy i rozwoju samego oprogramowania. Rozwiał również zgłaszane obawy związane z nabyciem udziałów SolidWorks przez firmę Dassault Systèmes. Zapewnił, że SolidWorks będzie działał i rozwijał się równolegle do Dassault Systèmes, przy jednoczesnym częściowym wykorzystywaniu technologicznie zaawansowanych rozwiązań tej firmy w modelowaniu 3D.

Natomiast Marie Planchard, Dyrektor ds. Edukacji firmy przedstawiła zaangażowanie SolidWorks w dziedzinie edukacji dając przykłady współpracy ze szkołami w formie zaznajamiania młodych wychowanków szkół z oprogramowaniem i łatwością jego używania. Jak poinformowała, specjalnie w tym celu opracowano „wstępną” wersję oprogramowania SolidWorks dla uczniów i studentów, która jest sprzedawana w sklepach w pakiecie zwanym „Vexplorer”. Oprogramowanie to jest częścią zestawu elementów robota do montażu.

Korzyści współpracy pomiędzy uczelniami, a SolidWorks omówił prof. Scott Fraser, Dziekan Wydziału Elektrycznego na LB City College (występując razem z jednym ze studentów) przedstawiając projekt robota podwodnego, który został skonstruowany przez grupę jego studentów w czasie 18 tygodni. Użycie oprogramowania SolidWorks niewątpliwie ułatwiło proces konstruowania i wpłynęło na tak krótki czas realizacji tego projektu.

Wystąpienia prelegentów pierwszego dnia niejako „zamknął” Jon Hirschtick, jeden z założycieli firmy, przedstawiając historię powstania firmy SolidWorks oraz dzieje projektowania i wdrażania oprogramowania CAD, począwszy od pionierskich pomysłów, aż po rozwiązania współczesne. Na zakończenie członkowie zespołu badawczo-rozwojowego (w składzie: Austin O’Malley, Cholly Nachman, Jim Wilkinson, Scott Harris, Paul Chastell i Brian Harrison), podczas specjalnego panelu dyskusyjnego, omówili możliwości (innowacyjne rozwiązania) powstającej nowej wersji SolidWorks 2009 oraz odpowiadali na pytania uczestników.

Kolejne dni były równie ciekawe. Do takich interesujących zdarzeń (drugiego dnia Konferencji) należy zaliczyć, między innymi, spotkanie z holenderskim naukowcem-artystą Theo Jansen’em. Theo zaprezentował jedno ze swoich plażowych stworzeń-mechanizmów, które „żyją” na plaży, a energię do swojego „życia” czerpią z siły wiatrów.

Zainteresowanych zaprosił na stronę www.strandbeest.com, gdzie prezentuje on swoje „stworzenia”.

Kolejnym gościem Konferencji SolidWorks był młody architekt, który interesująco, dość barwnie i z dużą dozą humoru, opowiadał o projektach architektonicznych. Danny Forster, bo o nim mowa, przedstawił projekty, w których zarówno założenia projektantów, jak i spełnienie technicznych wymagań inżynierów musiały iść w parze (symbioza pomysłów i realizatorów projektów, gwarantująca powodzenie projektu). Prezentacja była medialnie interesująca, ponieważ w tych sprawach ma duże doświadczenie – prowadzi własny program TV na kanale Discovery pt. „Build it bigger” (polski tytuł programu: „Inżynieria ekstremalna”). Wystąpienie swoje zilustrował na przykładzie, realizowanego obecnie, projektu stadionu w stanie Arizona (kształt tego stadionu przypomina zwiniętego węża). Danny przedstawił także inne projekty takie jak np.: Shanghai World Financial Centre oraz budowa domów dla poszkodowanych przez huragan Katrina. Domy te budowane są przy zastosowaniu nowej technologii produkcji domów (linia produkcyjna wewnątrz fabryki domów). Technologia ta pozwoliła na zwiększenie liczby produkowanych domów, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji, a zatem ich ceny.

Prezentafcja nowej wersji SolidWorks 2009

Wieczorem, na zaproszenie SolidWorks, dziennikarze oraz pracownicy SolidWorks udali się do nieopodal odległej restauracji „San Diego Wine and Culinary Center”, na degustację win kalifornijskich oraz wykwintną kolację. Wówczas to Jeff Ray przedstawił John’a Rugambę, reprezentanta firmy Gasabo3D Design z Ruandy, który omówił obecną sytuację w jego kraju oraz działalność swojej firmy. SolidWorks współpracuje z firmą Gasabo3D już od paru lat.

Trzeciego dnia Konferencji, oprócz codziennych sesji SolidWorks, odbyły się dwa spotkania ze znanymi w branży osobami. Pierwsze spotkanie miało miejsce z Donaldem Normanem, który jest znanym i cenionym konsultantem w sprawach projektowania i wzornictwa przemysłowego. Opublikował on wiele książek, a wśród nich jedną, która uważana jest za wzorzec dla projektantów („The Design of Everyday Things”). Donald Norman sformułował w niej bowiem cztery podstawowe zasady, które definiują dobry projekt, a mianowicie:

1. Projektuj z myślą o człowieku,

2. Opracowuj użyteczne projekty,

3. Jak najmniej zbędnych instrukcji (polegaj na intuicji),

4. Wytwarzaj ładne projekty.

Drugą osobą, która w sposób bardzo ciekawy opowiadała o swoich projektach i pracy, był dr Bob Ballard, światowej sławy oceanograf, odkrywca i zarazem inżynier. Jest on dyrektorem Centrum Badań Morskich (Center for Marine Exploration) w Instytucie Oceanograficznym w mieście Woods Hole (Woods Hole Oceanographic Institute). Dr Ballard jest odkrywcą, między innymi wraku Titanica, niemieckiego okrętu z czasów II wojny światowej Bismarcka oraz statku pasażerskiego Lusitania. Bob z pasją dzielił się swoimi wrażeniami z przeprowadzanych prac badawczych, które związane są z badaniem głębin morskich. Jest on również inicjatorem projektu JASON, który od 1989 r. popularyzuje badania głębin morskich wśród młodzieży.

W godzinach wieczornych, wszyscy uczestnicy Konferencji, uczestniczyli (zaproszeni przez SolidWorks) w tzw.: street party, czyli zabawie ulicznej. W tym celu jedna z ulic San Diego, na długości paru przecznic, została zamknięta wyłącznie dla uczestników Konferencji i zaproszonych gości. Pootwierane były wszystkie restauracje, w których można było kosztować wybrane dania, a w rozlokowanych wzdłuż ulicy barach degustować lokalne wina i trunki. Wyśmienita zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Na zakończenie prezentacji zademonstrowano znaczne zwiększenie wydajności pracy, przy użyciu SolidWorks 2009, podczas otwierania identycznych złożeń na dwóch komputerach o tych samych parametrach technicznych. Pierwszy komputer miał zainstalowany program SolidWorks w wersji 2008, a drugi w wersji 2009. Test polegał na otwarciu złożenia i wykonaniu trzech standardowych widoków. Otwarcie tego złożenia na komputerze z zainstalowanym SolidWorks 2009 wyniosło poniżej 30 sekund, a otwarcie tego samego złożenia na pierwszym komputerze około 2 minut!!!

Obecni na sali uczestnicy Konferencji nagrodzili osiągnięcie SolidWorks gromkimi oklaskami.

Po czterech dniach bardzo bogatego programu X Międzynarodowa Konferencja SolidWorks World 2008 w San Diego dobiegła końca. Uczestnicy, jak i zaproszeni goście, byli pod wrażeniem interesujących sesji. Wrażenie wywarła również zaprezentowana nowa wersja SolidWorks 2009.

Na zakończenie zaproszono wszystkich uczestników na następną XI Konferencję SolidWorks, która ma się odbyć w Orlando na Florydzie.

K.Z.

  

Najbardziej oczekiwana, przez wszystkich (bez wyjątku) uczestników Konferencji, była prezentacja nowej wersji SolidWorks 2009 z omówieniem wprowa-dzonych zmian i ulepszeń. Miało to miejsce w ostatnim, czwartym dniu Konferencji. Forma prezentacji polegała na przedstawieniu paru zabawnych historyjek pod jednym tytułem „Engineers in Crisis”. Bohaterami kolejnych opowieści byli inżynierowie borykający się z ograniczeniami obecnego systemu CAD w swojej pracy. Ograniczenia te wywoływały u nich związane z tym różne dolegliwości, nerwice i choroby. Wprowadzenie zatem udogodnień w zapowiedzianej nowej wersji 2009 SolidWorks wyeliminowało wszystkie stany chorobowe u naszych bohaterów. Polepszenie ich samopoczucia było możliwe dzięki wprowadzeniu następujących ulepszeń:

 • Orientowanie widoków stało się jeszcze łatwiejsze niż w obecnej wersji. W celu zmiany widoku wystarczy „najechać” i kliknąć na jedno z ramion triady kierunku.
 • Funkcja SpeedPak: zastosowany nowy suwak w interfejsie SpeedPak umożliwia określenie ilości i poziomu wyświetlanych części w danym złożeniu.

 

Jest to bardzo przydatne w przypadku tworzenia i pracy z dużymi złożeniami. Dzięki tej funkcji przyspieszone zostało działanie oprogramowania CAD.

 • Narzędzie Slot Tool pozwala na automatyczne generowanie wycięć prostych lub po łuku.
 • Podczas tworzenia szkicu wprowadzono automatyczne jego wymiarowanie. Dodatkowo istnieje możliwość zmiany każdego wymiaru po utworzeniu segmentu.
 • Funkcja Solid To Sheet Metal: wprowadzenie tej nowej zależności w bardzo dużym stopniu ułatwia przejście z modelu 3D (np. osłona maszyny wykonana z blachy) do rozwiniętego, płaskiego arkusza blachy uwzględniając charakterystykę zastosowanego metalu.
 • Narzędzia Lip oraz Groove: przydatne są w przypadku konstruowania części wykonywanych z tworzyw sztucznych. Dodatkowo istnieje możliwość automatycznego doboru pochylenia i grubości konstruowanej ścianki.
 • Dużym ułatwieniem jest tworzenie kompletnej listy materiałowej (LM) z poziomu złożenia.
 • Dzięki nowej wersji SolidWorks 2009 wprowadzone zmiany w złożeniu będą odwzorowywane w odpowiednich, wybranych częściach.
 • Funkcja Stretch pozwala na zmianę geometrii szkicu przy jednoczesnej i automatycznej zmianie (aktualizacji) odpowiednich wymiarów.
 • Wprowadzono również pewne nowości w Toolbox. Jeżeli, np. podczas konstruowania elementów wymagane jest przeprowadzenie zmian w zastosowanym detalu z Toolboxu, można to uczynić „na bieżąco” podczas konstruowania.
 • Za pomocą funkcji Instant 3D można dostosować długość wybranego detalu z Toolbox do odpowiedniej wymaganej długości właściwej dla konstruowanego elementu.
 • Informacje wymiarowe wyświetlane na ekranie jak i w trakcie używania narzędzia „Zmierz” mogą być wyświetlane w dwóch jednostkach.
 • Nowa wersja SolidWorks 2009 umożliwia powiększenie wybranego obszaru modelu bez wymogu powiększenia całego modelu.
 • Jednym z dość istotnych zmian jest wprowadzenie ulepszeń związanych z prowadzeniem wiązek kablowych i automatycznym tworzeniem schematu kablowego włączając pełen jego opis.
 • Dużą pomocą są usprawnienia dotyczące ogólnie wymiarowania. Ponadto, dodano kreator tabliczki rysunkowej, który umożliwia bezpośrednie wprowadzanie tekstu w edytowanym polu.