Nowości w dziedzinie szybkiego prototypowania

  W sytuacjach niejednoznaczności prototyp jest doskonałym źródłem odpowiedzi na trudne konstrukcyjno-technologiczne pytania.

  W poprzednich odcinkach cyklu mogli Państwo zapoznać się z kilkoma popularnymi technologiami szybkiego prototypowania. Pokazaliśmy również wiele przykładów oraz argumentów przemawiających za przydatnością tych technologii. W niniejszym odcinku chcielibyśmy zaprezentować Państwu sposób wykorzystania technologii PolyJet opartej na żywicach fotopolimerowych przez producenta akcesoriów meblowych i budowlanych GAMET S.A.

  W swojej ofercie GAMET ma ok. 6,5 tysięcy różnych wzorów uchwytów, gałek, nóżek, klamek i innych akcesoriów. Każdy wzór czy też seria wzorów w trakcie wdrażania przechodzi przez kilka etapów – od rysunku płaskiego, poprzez wizualizację trójwymiarową w programie CAD-3D, stworzenie fizycznego prototypu aż do opracowania formy i rozpoczęcia produkcji. Stosowane do tej pory metody tradycyjne prototypowania nie spełniały swego zadania ze względu na długość czasu wykonania oraz niedokładne odwzorowanie detali. Lepszym rozwiązaniem okazało się stosowanie maszyn CNC do wykonywania prototypów, te jednak znacznie podnosiły koszty ich wytworzenia. Rozwiązaniem optymalnym dla firmy GAMET S.A. okazały się systemy szybkiego prototypowania.

  Podczas wyboru technologii firma GAMET S.A. kierowała się jakością powierzchni uzyskanych detali oraz szybkością wykonania prototypu. Nie bez znaczenia była dokładność odwzorowania projektu, łatwość łączenia kształtów i możliwość dalszej obróbki prototypów (malowanie, klejenie, gwintowanie, frezowanie itp.). Istotną kwestią były wymiary drukarki 3D i możliwości pracy w warunkach biurowych, gdyż założeniem było umiejscowienie systemu 3D w Dziale Rozwoju. Wymagania te spełniał system Eden350V firmy Objet wykorzystujący technologię natrysku żywicy polimerowej i utwardzania jej światłem UV. W 2008 roku system ten został zainstalowany w firmie GAMET S.A..

  Wykres 1. Porównanie kosztów wykonania modelu UP15-0032 metodami: tradycyjną (1), CNC (2), na drukarce 3D (3)

  Po półrocznym korzystaniu z własnego systemu RP, Dział Rozwoju wykonał przy pomocy systemu Eden350V kilkadziesiąt różnych wzorów na własne potrzeby oraz dla odbiorców zewnętrznych, z czego większość znajduje się już w regularnej sprzedaży. Jak mówi Dariusz Schubert – Kierownik Działu Rozwoju: „Wydatnie skróciliśmy czas potrzebny na analizę ergonomiczności i funkcjonalności wyrobów, w świetle wymiarów i kształtu. Klient ma możliwość w krótkim czasie obejrzeć wyrób, dotknąć, przymierzyć do mebla i zweryfikować jego parametry. (…). Z informacji Działu Handlowego wynika, że modele wykonane w technologii szybkiego prototypowania, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych klientów pod kątem wykonawczo- technologicznym, kosztów i czasu drukowania. Kilkanaście wyrobów znajdujących się w obecnej ofercie GAMET S.A. było na potrzeby badania rynków i analizy marketingowej wykonywane w technologii PolyJet. Klienci zwracali szczególną uwagę na dokładność wykonania wyrobów, zwłaszcza w wyrobach nawiązujących do stylu retro.”

  Prototypy wykonywane na systemie Eden350V wykorzystywane są w wielu działach firmy – od Działu Marketingu, Rozwoju, poprzez Dział Konstrukcji, Produkcji, Narzędziownię aż do Działu Handlowego. W każdym dziale prototypy przechodzą dokładną analizę pod względem samego wyglądu, dopasowania do wymagań klienta czy też możliwości ich wykonania przy pomocy posiadanego parku maszynowego. Pozwalają także na właściwe zaplanowanie produkcji łącznie z aspektami przygotowania formy. Dzięki szybkiemu prototypowaniu cykl wdrożenia nowego projektu został znacznie przyspieszony, gdyż analizy i wnioski są wyciągane nie tylko na podstawie rysunku technicznego i zadanych parametrów wejściowych ale również na podstawie fizycznie wydrukowanego modelu (por. wykres 1 i 2).

  Wykres 2. Porównanie czasu wykonania modelu UP15-0032 metodami: tradycyjną (1), CNC (2), na drukarce 3D (3)

  Cytując Dariusza Schuberta „Współpraca z Klientami opiera się na wzajemnym zaufaniu. Świadomość, że wyrób jest wykonywany tylko i wyłącznie dla Niego, utwierdziło pozycję GAMET-u jako pewnego i solidnego partnera na rynku akcesoriów meblowych ale także pozwoliło nawiązać kontakty z firmami spoza branży.

  W obecnych czasach profesjonalna obsługa Klienta, krótki czas realizacji wykonania prototypów w powiązaniu z dyskrecją, zaczyna mieć bardzo duży wpływ na postrzeganie firmy i jej konkurencyjność na rynku. Kreowanie nowych linii wzorniczych i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technicznych stawia GAMET S.A. w czołówce firm w swojej branży.”


  GAMET S.A. powstała w 1987 roku jako mały zakład ślusarsko-galwaniczny, specjalizujący się w produkcji i sprzedaży uchwytów do mebli. Z czasem dzięki znajomości rynku oraz zrozumieniu potrzeb klientów marka GAMET stała się rozpoznawalna nie tylko Polsce, ale i za granicą. Kolejne lata to okres znacznej dynamiki wzrostu sprzedaży, rozszerzania oferty ozdobnych akcesoriów meblowych i klamek, jak też akcesoriów technicznych, stanowiących wewnętrzne wyposażenie mebli. Obecnie GAMET S.A. jest europejskim liderem wśród dostawców akcesoriów dla branży meblarskiej. www.gamet.eu

  Wszystkie wykorzystane w artykule materiały pochodzą z firmy GAMET S.A. i zostały użyte za jej pozwoleniem

   

  Katarzyna Chojnowska

  Dział Szybkiego Prototypowania

  BIBUS MENOS Sp. z o.o.