Nowoczesna technologia wtrysku długich włókien umożliwia zmniejszenie wagi

  Nowa technologia stosowana w budowie kadłuba łodzi podwaja wydajność szkła od 180 do 300 gm/s.

  Po raz pierwszy nowa technologia formowania oparta na wtrysku długich włókien została zastosowana do wyprodukowania kadłuba łodzi, który zostanie wprowadzony na rynek tego lata.

  W opinii Yves Carbonneau, dyrektora działu inżynieryjnego w Camoplast, prywatnej firmy z siedzibą w Sherbrooke, Quebec, nowa technologia umożliwia wyprodukowanie lżejszego, bardziej wydajnego kadłuba.

  W nowym procesie opracowanym wspólnie przez Camoplast, Bayer MaterialScience i Krauss-Maffei, długie włókna szklane są wtryskiwane, wraz z żywicą poliuretanową, w ramach jednego procesu. Urządzenie tnące włókna szklane jest podłączone do głowicy mieszającej podającej poliuretan, która jest z kolei podłączona do robota. Robot jest zaprogramowany do poruszania się po otwartym gnieździe formierskim, jednocześnie podając zarówno długie włókna szklane, jak i żywicę poliuretanową w metodzie otwartego wlewu. Przy końcu wylewania forma zostaje zamknięta w celu wytworzenia części w procesie niskociśnieniowym.

  Celem tego projektu jest osiągnięcie najlepszej powierzchni klasy A, zmniejszenie wagi części bez poświęcania wytrzymałości oraz redukcję kosztów.

  Ze względu na fakt, że ten konkretny klient od lat stosował żywicę poliestrową wzmacnianą włóknami szklanymi, na początku panował ogólny sceptycyzm co do tego, że tak ogromny przeskok do nowego materiału – poliuretanu oraz nowej technologii prowadziłby do osiągnięcia wysokiej wydajności i niezwykłych własności estetycznych – twierdzi Carbonneau.

  Bayer MaterialScience opracował opatentowany gatunek swojego systemu poliuretanu Baydur STR 814, który obejmuje 60-sekundowy czas otwarcia (tradycyjny czas otwarcia wynosi około 10 sekund). Ułatwia to przepływ materiału i szkła wzmacniającego do najmniejszych szczelin, co umożliwia zaprojektowanie wzmacniających żeber i innych elementów, które mogą poprawić skuteczność poszycia.

  Firma Krauss-Maffei ulepszyła swoją technologię przetwarzania długich włókien, prawie podwajając zdolność wydajności szkła z 180 do 300 gm/s.