Nowe produkty i technologie

  Urządzenia cyfrowe odgrywają niezwykle istotną rolę w światowych trendach, pomagając ludziom w oszczędzaniu energii i zapewnianiu sieci połączeń. Jednocześnie CPU i DSP wyznaczają długoterminową perspektywę w trendach – sugerując stworzenie robotów poruszających się praktycznie bez ograniczeń.

  Kochanie, zmniejszyłem zestaw słuchawkowy

  Bez względu na to, czy zestaw telefonicznych słuchawek z mikrofonem traktowany jest jako zło konieczne czy najmodniejszy dodatek, wiele osób marzy o tym, aby były mniejsze. Najnowsze urządzenie Jawbone firmy Aliph jest o połowę mniejsze niż oryginalny zestaw Bluetooth. Pomimo swojej kompaktowej formy zawiera moduł oczyszczający szumy. Technologia Aliph NoiseAssassin® wyczuwa mowę użytkownika za pomocą czujnika aktywności mowy, dzięki czemu łatwiej jest oddzielić i odfiltrować dźwięki pochodzące z innych źródeł. Nowa generacja wykorzystuje technologię CSR BlueCore 5-Multimedia Bluetooth, która obejmuje rdzeń DSP i Codec. Piątej generacji układy scalone firmy CSR są upakowane oprogramowaniem.

  Roboty poruszają się do przodu

  Naukowcy-badacze ciągle wynajdują technologie, które pomogą robotom wykonywać szerszy zakres zadań. Humanoid Robotics Institute z Uniwersytetu Waseda opracował WV-1 robota balansującego o budowie odwróconego wahadła przypominającego Segway. Technologia ta będzie wykorzystywana do dalszych badań nad systemami typu humanoidalnego oraz w dziedzinie opieki medycznej. Badacze z Japonii utrzymują urządzenie w ruchu dzięki systemowi kontroli zwrotnej sterowanemu przez STM32, z 32-bitowym mikroukładem ARM Cortex-M3 firmy STMicroelectronics. Trójosiowy cyfrowy sensor przyspieszenia firmy ST umożliwia zapewnienie prędkości i równowagi.

  Wiele rdzeni, mini emisje

  Chociaż elektryczne i hybrydowe pojazdy samochodowe są w centrum zainteresowania, większość obserwatorów przemysłu motoryzacyjnego zgodzi się, że silniki spalania wewnętrznego zdominują układy przenoszenia napędu samochodowego w okresie nadchodzących kilkunastu lat. Oznacza to, że oszczędzanie paliwa zależeć będzie od postępów w systemach zarządzania nim, które praktycznie polegają na elektronicznych sterownikach. Firma General Motor ma zamiar oprzeć wiele ze swoich nowych rozwiązań dla silnika na dwurdzeniowych sterownikach architektury mocy firmy Freescale Semiconductor. Producenci pojazdów samochodowych dopiero zaczynają wykorzystywać dwurdzeniowe urządzenia w takich dziedzinach wymagających szczególnej odporności, jak na przykład zarządzanie silnikiem. Przewiduje się, że urządzenia te nabiorą podstawowego znaczenia w nadchodzących latach, pomagając w ograniczaniu emisji i w oszczędzaniu paliw.

  Dobre wibracje tworzą elektryczność

  Od chwili, gdy umożliwiona została bezprzewodowa komunikacja sieci czujników, ogromnym wyzwaniem staje się ich napęd. Technologia pobierania energii z otoczenia Joule-Thief™ firmy AdaptivEnergy przetwarza drgania lub ruch na możliwą do wykorzystania energię elektryczną. Technologia tej firmy pod nazwą Ruggedized Laminated Piezo (RLP®) przetwarza na energię ruch mający miejsce w konstrukcjach, pojazdach i maszynach. Umożliwia to umieszczanie czujników bezprzewodowych w miejscach, w których trudno by było zmieniać baterie lub w sytuacjach, gdy wiążą się z taką wymianą zbyt wysokie koszty. System jest zarządzany mikrosterownikiem MSP 430 o niskim zużyciu mocy firmy Texas Instruments, który zbiera dane i efektywnie wysyła je poprzez nadajnik-odbiornik o częstotliwościach radiowych. Urządzenie to zostaje szybko wzbudzone, gdy nadchodzi czas nadawania, a następnie powraca do trybu uśpienia.

  Ściąganie z prędkością światła

  Połączenie popularnego ściągania nagrań wideo przez Internet i przejścia do telewizji wysokiej rozdzielczości stanowić będzie dodatkowe obciążenie prędkości w technologiach szerokopasmowych. To tworzy nowe możliwości dla połączeń światłowodowych dostępnych w domach i biurach. Firma Billion Electric wprowadza urządzenie abonenckie do wykorzystywania przez użytkownika sieci telekomunikacyjnej, które zgodnie z planem ma zapewnić działanie na poziomie spełniającym wymogi i standardy operatorów telekomunikacyjnych (carrier class), wykorzystując gigabitową pasywną sieć optyczną. System napędzany jest przez mikroukład firmy BroadLight typu BL2348 Residential Gateway, który obejmuje GPON MAC, zintegrowany VoIP DSP, switch Ethernet oraz interfejsy dla Wi-Fi i USB.