Wiadomości z dziedziny ochrony środowiska, które mogą się przydać inżynierom

  Energooszczędny Monitor Komputerowy

  Lenovo, producent komputerów, stworzył energooszczędny dodatek do swojej linii monitorów komputerowych ThinkVision. Nowe ekrany mają różne rozmiary i zużywają od 30 do 60 procent energii mniej niż poprzednie modele ThinkVision. Monitory uzyskały certyfikat EPEAT Gold i Greenguard . Obudowa ekranu wykorzystuje 65 procent surowców wtórnych. Projekt nowego ekranu miał na celu wydajniejsze wykorzystanie światła LCD, umożliwiając zmniejszenie liczby punktów świetlnych w każdym monitorze bez wpływania na jakość obrazu.

  „Zielony” monitor ThinkVision


  Elektrownia wiatrowa o rozmiarach stanu Teksas

  Firma energetyczna E.ON Climate & Renewables dokonała rozruchu pierwszych dwóch faz swojej elektrowni wiatrowej w Roscoe, stan Teksas. Elektrownia ta jest w stanie wytwarzać 335,5 MW elektryczności, co wystarcza do zasilenia ponad 100 000 mieszkań. Po zakończeniu rozruchu wszystkich czterech planowanych faz w połowie 2009 roku, Roscoe będzie największą elektrownią wiatrową na świecie, mającą 627 turbin wiatrowych oraz ogólną moc wynoszącą 781,5 MW, co wystarcza do zasilenia 265 000 mieszkań. Firma wiatrowa w Roscoe jest jedną z sześciu, której operatorem na terenie USA jest E.ON. Pięć z nich jest w Teksasie. Firma planuje rozszerzenie swojej mocy opartej na źródłach odnawialnych na całym świecie. Jej rozwój w przeciągu nadchodzących kilku lat przebiegać będzie coraz szybciej. Zainwestujemy 6 miliardów euro w samym roku 2010 – twierdzi Wulf Bernotat, dyrektor naczelny E.ON. Naszym celem jest osiągnięcie poziomu mocy 10 000 MW do roku 2015. A wartość ta nie obejmuje mocy uzyskanej z naszych elektrowni wodnych.

  Ta elektrownia wiatrowa zasila 100 000 mieszkań


  Konsumenci nie chcą płacić za produkty ekologiczne

  Konsumenci nie chcą płacić więcej za proekologiczne produkty. Badania przeprowadzone przez firmę Yankelovich wykazują, że coraz mniej konsumentów chce płacić na ekologiczne produkty pomimo utrzymującego się ogromnego zainteresowania środowiskiem. Zgodnie z raportem tej firmy, pokolenia tzw. Echo Boomers (16 do 29 lat) oraz GenXers (30 do 43 lat) twierdzą, że są zainteresowane stanem środowiska, lecz od zeszłego roku ich gotowość do płacenia wyższych cen za ‘ekologiczne’ produkty systematycznie spada. Istnieje nowe wyzwanie dla dystrybutorów zielonych produktów i usług – twierdzi David Bersoff, wykonawczy zastępca prezesa firmy Yankelovich. Konsumenci będą nalegać na stosowanie ostrzejszych rządowych i instytucjonalnych zielonych (proekologicznych) polityk i będą na pewno wybierać marki wytwarzane w oparciu o zielone zasady, lecz stają się coraz mniej chętni do płacenia wyższych cen za ‘zielone’ właściwości działania i produktów.


  Firma Chrysler planuje samochody z napędem elektrycznym

  Firma Chrysler zapowiedziała rozpoczęcie produkcji trzech różnych pojazdów z napędem elektrycznym w ramach swojej serii samochodów roku 2010. Producent ten opracował wersje z napędem elektrycznym dla każdej ze swoich marek – Chrysler, Jeep oraz Dodge. Chrysler rozpocznie wprowadzanie swoich elektrycznych pojazdów w 2009 roku. Będą przeznaczone dla instytucji rządowych, firm i organizacji publicznych. Samochody zostały opracowane przez organizację ENVI Chyslera, która zajmuje się opracowywaniem pojazdów z napędem elektrycznym. Technologia napędu elektrycznego stosowana jest dla samochodu z napędem na przednie koła, samochodu z napędem na tylne koła oraz dla konstrukcji nadwozia na ramie (ang. body-on-frame platform) z napędem na cztery koła.

  Dzięki swoim samochodom z napędem elektrycznym, czyli tzw. EV, Chrysler ma zamiar spełnić zapotrzebowanie klientów na samochody o napędzie alternatywnym oraz ulepszyć wizerunek korporacyjny. W naszym odczuciu, jesteśmy zobowiązani dostarczać naszym klientom przyjazne dla środowiskaenergooszczędne zaawansowane pojazdy elektryczne i zamierzamy spełnić to zobowiązanie szybko i w znacznie szerszym zakresie niż jakikolwiek inny producent samochodów – twierdzi Bob Nardelli, przewodniczący i prezes Chryslera. Pojawienie się pojazdów elektrycznych Chrysler, Jeep i Dodge umożliwia spojrzenie na nadchodzącą przyszłość i przekonuje, że jesteśmy poważni i zaawansowani we wprowadzaniu pojazdów elektrycznych na rynek.

  Samochód z elektrycznym napędem firmy Chrysler


  Ogromna słoneczna instalacja dachowa firm Toyota i SunPower

  Toyota oraz SunPower, wytwórca ogniw słonecznych i systemów energii słonecznej, ukończyły budowę ogromnej dachowej instalacji energii słonecznej w Ośrodku Części Toyota w Ameryce Północnej w Ontario, w Kanadzie. Zdaniem Toyoty, instalacja ta zapewniać będzie prawie 60 procent ogólnych potrzeb energetycznych ośrodkowi o powierzchni ponad 70 600 m2. System energiisłonecznej obejmuje powierzchnię ponad 22 480 m2 na dachu ośrodka i 10 417 modułów słonecznych – więcej niż potrzeba do pokrycie czterech boisk piłkarskich. Zgodnie z oczekiwaniami firmy SunPower, instalacja ta pomoże uniknąć wytworzenia około 2,9 milionów kilogramów emisji dwutlenku węgla rocznie, co równa się emisjom zużycia energii 255 mieszkań w ciągu roku. Przedstawiciele SunPower twierdzą, że jest to największa tego typu instalacja słoneczna w całej Ameryce Północnej.

  Panele słoneczne firmy SunPower


  Uniwersytet w Michigan publikuje procedury

  Uniwersytet w Michigan opublikował przez swoją School of Natural Resources and Environment (SNRE, Szkoła Zasobów Naturalnych i Środowiska) procedury i zasady postępowania opracowane w trakcie Krajowego Szczytu Zmian Klimatycznych przeprowadzonego przez Szkołę w maju 2007 roku. Wydarzenie to, pierwsze tego rodzaju w USA, miało na celu zaproponowanie Stanom Zjednoczonym wskazówek w przygotowaniach do przewidywanych zmian klimatycznych. Książka przedstawia pomysły wiodących specjalistów w kwestiach środowiska dotyczące krajowych strategii przystosowywania do zmian klimatycznych. Zasady postępowania, przedstawione na 256 stronach, zawierają mowy otwierające, zapisy sesji zamkniętych i dyskusji panelowych.