Jeden zespół łożyskowy zastępuje 4 podzespoły

  Zębata brona z napędem ciągnikowym Lemken podczas pracy.

  Producent łożysk NKE Austria udoskonalił łożysko specjalne do wirnika głowicy zębatej z napędem ciągnikowym dla niemieckiego producenta maszyn rolniczych Lemken. Nowy zespół łożyskowy zastępuje cztery oddzielne podzespoły, w celu zredukowania zapasu części zamiennych, upraszczania zakupów, przechowywania i instalacji, a także obniżania kosztów produkcji.

  Brona talerzowa z napędem ciągnikowym Lemken Zirkon 10 była wcześniej zaprojektowana z ze standardowym łożyskiem kulkowym poprzecznym. Promieniowy uszczelniacz olejowy biegnący na bieżni wewnętrznej łożyska igiełkowego i uszczelniacz filcowy w obudowie metalowej są usytuowane obok kulkowego łożyska poprzecznego. Każda z tych 4 części musi być transportowana i instalowana osobno. Celem tej nowej konstrukcji była obniżka kosztów.

  Zespół zaproponowany przez NKE, jest zespołem, w którym uszczelniacze zewnętrzne zostały już zintegrowane z łożyskiem. Łożysko opracowane w oparciu o standardowe kulkowe łożysko poprzeczne 6212, charakteryzuje się uszczelniaczem z gumy syntetycznej RS z jednej strony, promieniowym uszczelniaczem olejowym pomiędzy bieżnią zewnętrzną i wewnętrzną, jak również uszczelką z filcu z pokrywą metalową, z drugiej strony. Zmiany konstrukcyjne wymagane dla Lemken są minimalne: musi jedynie ulec zmianie usytuowanie rowka pierścienia ustalającego. Dzięki nowej konstrukcji, obecnie musi być kupowana i instalowana tylko jedna część, zamiast czterech podzespołów wymaganych poprzednio.

  Łożysko specjalne zostały ulepszone przez NKE we współpracy z inżynierami konstruktorami firmy Lemken. Przed zastosowaniem w produkcji seryjnej, przez około jeden rok testowana była seria próbna.

  Dyrektor zarządzający firmy Lemken Dr. Franz-Georg von Busse skomentował współpracę z NKE – Doceniamy doświadczenie i kompetencje naszych kontaktów z NKE, ich elastyczność w pokonywaniu zmieniającego się popytu i rozwiązywaniu problemów technicznych, a zwłaszcza dobry wskaźnik cena/parametry.

  Rozwiązania łożyskowań NKE dla Lemken i innych producentów maszyn rolniczych są opracowywane tak, by wytrzymywały trudne warunki – błoto,deszcz, kurz, udary obciążeń i korozję – którym maszyny te są zwykle poddawane.

  NKE projektuje i produkuje łożyska standardowe i specjalne dla wszelkich zastosowań przemysłowych. Firma zapewnia również pełny zakres usług technicznych, konsultacje, dokumentacje i szkolenia. Produkty NKE są wysyłane przez 15 międzynarodowych biur przedstawicielskich i ponad 240 detalicznych punktów sprzedaży w 60 krajach. W Polsce, NKE ma kilku przedstawicieli.

  Model przecięty w rzucie aksonometrycznym wirnika głowicy zębatej brony z napędem ciągnikowym Lemken wraz z zespołem łożyskowym NKE

  Więcej informacji o firmie NKE Austria na stronie: www.nke.at