Niewiarygodny, kurczący się… czujnik

  Trzy nowe małe urządzenia zaprezentowane na Pack Expo Show charakteryzują się wspaniałymi parametrami użytkowymi

  Czujniki wykonują mnóstwo zadań na liniach pakowania, począwszy od wykrywania obiektu aż do pełnozakresowej kontroli przemieszczania się. Pomimo ich funkcji wykorzystanie czujników w budynkach należy do rzadkości. Prezentujemy trzy typy nowych zminiaturyzowanych czujników. Po raz pierwszy pokazano je zeszłej jesieni na wystawie Pack Expo Show w Las Vegas.

  POMIAR ODLEGŁOŚCI Z ZASTOSOWANIEM LASERA

  Firma IFM Efector przedstawiła fotoniczne urządzenie miksujące (PMD) o rozmiarach 42×42 mm. Jest to czujnik laserowy o zakresie pomiarowym do 10 m, przeznaczony do bezdotykowego mierzenia odległości. Czujnik mierzy czas przebiegu światła od czujnika do mierzonego obiektu i z powrotem. Czas ten jest wprost proporcjonalny do przebytej odległości. Element światłoczuły, którym jest odbiornik z inteligentnym pikselem, wraz z dołączoną elektroniką są zintegrowane na chipie krzemowym CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor – półprzewodnik metalowo- tlenkowy). Taka integracja pozwala na zastosowanie niewielkiej obudowy i w konsekwencji na obniżenie kosztów systemu pomiarowego. Czujnik mierzy odległość z dokładnością do kilku milimetrów.

  MINIATUROWY CZUJNIK FOTOELEKTRYCZNY

  Miniaturowe, wręcz – mikroskopijne – czujniki fotoelektryczne serii WORLD-BEAM Q12, wyprodukowane przez Banner Engineering, mają długość 22 mm, szerokość 8 mm i wysokość 12 mm. Pomimo tak minimalnej szerokości, w przeciwieństwie do wersji 5,7 mm, skuteczny strumień światła ma zakres wykrywania do 2 m. Jednostka jest wyposażona w źródło światła czerwonego świecące (PNP) lub wygaszone (NPN). Czujnik oferowany jest zarówno w wersjach działających w świetle, jak i w ciemności. Inne wersje oferowane są w trybach retrorefleksyjnych, retrorefleksyjnych z zastosowaniem światła spolaryzowanego oraz w tryby o stałym polu. Dla lokalizacji o ograniczonym dostępie lub miejscu seria Q12 dostarczana jest wraz z opcją optyki światłowodowej.

  WSZECHSTRONNY CZUJNIK FOTOELEKTRYCZNY

  Tri Tronics EZ-Eye – to miniaturowy czujnik przyciskowy, w którym zastosowano źródło podczerwieni o długości fali 880 nm lub czerwonego światła w widzialnym zakresie o długości fali 660 nm. Oprócz tego jest tam dziesięć wymiennych bloków optycznych odlanych z tworzywa sztucznego, co umożliwia różne tryby pomiarów przy zastosowaniu pojedynczego czujnika. Cały zestaw ma wysokość 47,4 mm, szerokość 14 mm i głębokość 32,4 mm z najmniejszymi soczewkami. Zakres wykrywania zależy od doboru bloku optycznego. Wśród opcji pomiarowych jest dyfuzja, pomiar retrorefleksyjny, retrorefleksyjny z użyciem światła spolaryzowanego, a także tryb zbieżny. Możliwe są także konfiguracje z użyciem światłowodów szklanych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Na przykład: blok refleksyjny zapewnia pomiar długości w zakresie do około 12 m przy zastosowaniu źródła promieniowania podczerwonego lub pomiar w zakresie około 6 m dla źródła światła czerwonego LED. Zestawy zbieżne zapewniają zasięg od od 12,7 do 38,1 mm. Sterowanie przyciskowe jednym naciśnięciem. Procedura automatycznego ustawiania zapewnia kalibrację, dopasowanie wzmocnienia, regulację częstotliwości błysków, a także wybór pracy w świetle lub ciemności.