Firma Freescale wprowadza dwurdzeniowy procesor DSPzmniejsza koszty paliwa

  Firma Freescale wprowadziła wielordzeniowe procesory DSP do sprzętu audio i wideo.

  Firma Freescale Semiconductor ogłosiła, że wprowadza wielordzeniowe cyfrowe procesory sygnału (DSP), które mogą pomóc w zmniejszaniu kosztów i ulepszeniu działania produktów audio.

  Dzięki nowym procesorom o nazwie DSP56720 i DSP56721 nie ma konieczności stosowania rozwiązań wieloukładowych w takich produktach, jak odtwarzacze DVD, telewizory, samochodowy system infotainment, odtwarzacz wideo oraz profesjonalny sprzęt audio dla pasażerów tylnych siedzeń. Oba produkty obejmują dwa 24-bitowe rdzenie, a ich moc przetwarzania wynosi 400 MHz i 400 MIPS.

  Inżynierowie firmy Freescale twierdzą, że wybrana przez nich architektura wielordzeniowa oferuje możliwości redukcji kosztów dla produktów, których budżet jest ograniczony.

  Nasi klienci pragną posiadać sprzęt o lepszej wydajności, lecz nie chcą w związku z tym ponosić dodatkowych kosztów – twierdzi Sujata Neidig, kierownik produktowy Wydziału Zastosowań Multimedialnych w Freescale. Rozwiązanie wielordzeniowe umożliwia nam zapewnienie klientom lepszej wydajności w pojedynczym pakiecie, a to zmniejsza liczbę składników, jednocześnie redukując koszty.

  Freescale kieruje swoją uwagę na wysokiej rozdzielczości produkty wideo i audio. Nowe produkty powinny odpowiadać złożonym standardom dotyczącym wysokiej rozdzielczości, takim jak DTS-HD Master Audio, Dolby Digital Plus i Dolby True HD, które są powszechnie stosowane w odtwarzaczach typu Blu-Ray i innych produktach o wysokiej rozdzielczości.

  Zdaniem inżynierów firmy Freescale, zastosowanie nowej architektury może przyciągnąć uwagę producentów samochodowych, ponieważ wielordzeniowe DSP umożliwiłoby uproszczenie systemów samochodowego infotainment i systemów audio dla pasażerów na tylnych siedzeniach.

  Producenci samochodów są zainteresowani DSP, ponieważ rozwiązanie to umożliwia im stosowanie systemów korekcji dźwięku w samochodzie – dodaje Neidig. Jest to dokonywane w oprogramowaniu, a nie bezpośrednio w samym sprzęcie, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie jednej platformy sprzętowej we wszystkich modelach samochodowych, a potem wykorzystanie oprogramowania do kompensowania różnic.

  Dwurdzeniowe DSP mogą również zaoferować pewne korzyści w przemyśle audio, gdzie coraz bardziej zauważalnym trendem jest moda na studia nagrań oparte na programie Garage Bands oraz na studia przydomowe.

  Na tym rynku najważniejszym trendem jest dążenie do uzyskiwania jak najniższych cen sprzętu, a DSP stanowią znakomitą ofertę w tym zakresie – stwierdza Neidig.