Drukowanie elementów 3D z betonu

Skanska chce skonstruować pierwszą na świecie maszynę do drukowania trójwymiarowych elementów konstrukcyjnych z betonu. W tym celu firma nawiązała współpracę z Uniwersytetem w Loughborough, jedną z najbardziej renomowanych uczelni brytyjskich, oraz z producentami cementu i chemii budowlanej. Pierwsze efekty współpracy będzie można zobaczyć już za 1,5 roku.

Skanska stosuje technologię druku 3D od dwóch lat. Teraz, dzięki programowi współpracy z partnerem naukowym i przedstawicielami branży, będzie współtworzyła pierwszą przemysłową maszynę do drukowania bardzo złożonych konstrukcyjnych i ozdobnych elementów z betonu. W ciągu najbliższych 18 miesięcy firma pomoże dostosować rozwiązania opracowane przez specjalistów uniwersytetu do rzeczywistych potrzeb budownictwa. W efekcie czas wykonania komponentów architektonicznych może zostać skrócony z kilku tygodni do nawet 1 godziny.

– To dobra wiadomość dla całej branży budowlanej. Technologia druku 3D może zrewolucjonizować konstruowanie budynków dzięki znacznemu usprawnieniu całego procesu inwestycyjnego – powiedział Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland, spółki realizującej wysokiej jakości projekty mieszkaniowe w stolicy.

Skanska po raz pierwszy wykorzystała technologię druku 3D w 2013 r. przy budowie 16-piętrowego biurowca The 6 Bevis Marks w centrum Londynu. Firma wydrukowała w tej technologii osłony podparcia dla dachu, co znacznie skróciło czas tworzenia całej konstrukcji dachowej.

www.skanska.pl