Wiadomości z dziedziny ochrony środowiska, które mogą się przydać inżynierom

  Odchudzone ekologiczne oświetlenie użytkowe LED

  Oto oświetlenie użytkowe, które jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Sunovia Energy Technologies, firma zajmującą się energią odnawialną i jej oszczędzaniem, mieszcząca się w Sarasota, na Florydzie, wprowadziła oświetlenie ogólnego użytku EvoLucia LED przeznaczone do różnorodnych zastosowań, m.in. do reflektorów punktowych, iluminacyjnych oraz do ogólnego podświetlania terenów. Oświetlenie zostało tak opracowane, by było wysoce wydajne i ekonomiczne. Łączy w sobie zalety ekologiczne oświetlenia wykorzystującego diody LED z niezawodną, wytrzymałą konstrukcją mechaniczną.

  Według Sunovia, opracowane przez nich oświetlenie zużywa mniej energii elektrycznej niż jego odpowiedniki wykorzystujące żarzący się kwarc, czy metalohalogenki, przy nieistotnej utracie światła. Sunovia opracowała oświetlenie EvoLucia wraz z Precision and Beacon Products, która jest członkiem Varon Light Group. Oświetlenie będzie dystrybuowane przez Varon Light Group.


  Shamu zwraca się ku ekologii

  10 parków tematycznych, których właścicielem jest Busch Entertainment z Orlando na Florydzie — razem z SeaWorld i Busch Gardens — wprowadzają inicjatywę, która ma na celu uporać się z najbardziej pilnymi kwestiami ekologicznymi związanymi z odpadami, jedzeniem i paliwem (od wahadłowców napędzanych wodorem po talerze wykonane z trzciny cukrowej). Wszystkie owoce morza podawane gościom — a nawet łosoś, którym karmiona jest orka Shamu — obecnie są nabywane z odnawialnych hodowli ryb, które promują przyjazne dla środowiska zarządzanie.

  Zmiany proekologiczne rozciągają się na sztućce i talerze wykorzystywane w parkach. Choć wyglądają i w dotyku sprawiają wrażenie plastikowych, faktycznie wykonane są z materiałów odnawialnych, takich jak trzcina cukrowa, czy skrobia warzywna. Przedsiębiorstwo przez ponad rok szukało ekoproduktów, które sprostałyby ilościowym potrzebom parków — do których co roku ściągają miliony odwiedzających — jednocześnie spełniając wymagania stawiane przed nimi przez kuchenki mikrofalowe i zamrażarki.


  SAP publikuje raport o poszanowaniu warunków pracy i środowiska naturalnego

  Mieszcząca się w Niemczech firma informatyczna SAP opublikowała kompletny raport na temat zachowania równowagi ekologicznej, który prezentuje starania firmy dotyczące ekologicznego działania oraz wskazuje produkty i usługi, by pomóc swoim klientom stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska. W raporcie omówione są „zielone” inicjatywy firmy nakierowane na oszczędność kosztów, budowę wizerunku i zgodność działania z przepisami.

  Przedsiębiorstwo udostępniło swoje ekologiczne pomysły klientom poprzez własne narzędzia programowe. Specjalne ekologiczne narzędzia programowe opracowane przez SAP obejmują narzędzia Web 2.0. Klienci mogą zalogować się na tej wspólnej stronie, by podzielić się poglądami na temat poszanowania środowiska naturalnego z podobnie usposobionymi klientami SAP.


  PHL staje się niskoemisyjną linią kolejową

  Kolej Pacific Harbor Line (PHL) działająca w Long Beach, w Kalifornii stała się całkowicie niskoemisyjną linią kolejową. Obecnie każda lokomotywa PHL spełnia lub przewyższa surowe normy „Poziomu 2” amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, mające na celu zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza – stwierdza Andrew Fox, kierownik PHL. Oprócz mniejszego zużycia paliwa, o co najmniej 70 została zredukowana emisja pyłów i o 46 procent tlenków azotów z lokomotyw. Starsze pociągi bez obniżonej emisji miały swój ostatni kurs w maju 2008 r.

  Projekt o wartości 30 milionów USD, w ramach którego przedsiębiorstwo wymieniło 22 lokomotywy na lokomotywy niskoemisyjne, rozpoczęto w maju 2007 r. W kosztach udział miały PHL, porty Los Angeles i Long Beach oraz kalifornijski Carl Moyer Program, który zarządzany był przez South Coast Clean Air Quality Management District. Najnowszy pociąg PHL, Nr 81, został dostarczony 29 sierpnia 2008 r. Jest on jednym z dwóch sześcioosiowych pojazdów GenSet o mocy 2100 KM, zbudowanych przez National Railway Equipment, mieszczący się w Mt. Vernon, w Illinois.


  Butelka po leku na receptę w 100 procentach możliwa do zutylizowania po zużyciu

  Firma Rexam Prescription Products mieszcząca się w Perrysburgu, w Ohio, przedstawiła przejrzysty pojemnik owalny na leki kupowane na receptę, w całości wykonany z wcześniej zużytej i zutylizowanej żywicy PET. Według przedstawicieli Rexam opakowanie — dostępne w rozmiarach 57, 85, 113, 170, 227, 340 i 454 ml — może być wielokrotnie poddawane utylizacji, znacznie zmniejszając w ten sposób zużycie surowców i ograniczając negatywny wpływ na środowisko naturalne.

  Aptekarze oraz konsumenci pokazali, że wolą opakowania, w których wykorzystano zutylizowane materiały – twierdzi Pat O’Connell, wiceprezes ds. sprzedaży w firmie Rexam. Nasze nowe opakowania ze zutylizowanego materiału umożliwiają zróżnicowanie produktów i pozwalają aptekarzom reklamować się jako osoby przyjazne środowisku.


  Ekosystem w sieci przeznaczony dla przemysłu i biznesu

  Na początku przyszłego roku TechInsights z Bostonu w Massachusetts wprowadzi na rynek CleanTerra – zasoby globalnej społeczności opartej na sieci, mające na celu pomagać tym profesjonalistom związanym z przemysłem i biznesem, którzy wynajdują, opracowują, sprzedają i zarządzają technologiami wykorzystującymi czystą energię. CleanTerra została opracowana jako platforma wykorzystująca otwarte oprogramowanie, działająca online, która ułatwi komunikację i współpracę pomiędzy użytkownikami, sprzedawcami i inwestorami. Tworzona jest strona internetowa, która służyć będzie jako zbiorowa przechowalnia informacji z całego Internetu, budować ma w ten sposób bazę kluczowych treści opracowaną przez zespół redakcyjny TechInsight oraz tych, którzy dostarczą materiały do CleanTerra.

  Zawartość CleanTerra obejmować będzie wiadomości z ostatniej chwili, analizę wiadomości, wyczerpujące artykuły redakcyjne, podręczniki i nauki pochodzące z sieci redakcyjnej TechInsight, w które zaangażowani są współtwórcy z Chin, Indii, Japonii i Europy.