Trzecia ręka projektanta

  SpacePilot – Inteligentny Kontroler Ruchu 3D

  Jednym z największych problemów spędzającym sen z powiek zarządom przedsiębiorstw produkcyjnych jest rosnąca konkurencja. Elastyczna produkcja, umiejętność przewidywania i sprostania potrzebom rynku często stanowią o kondycji firmy. Największy wpływ na konkurencyjność mają niewątpliwie koszty i czas produkcji. Aby sprostać tym wyzwaniom, przedsiębiorstwa na każdym praktycznie etapie cyklu produkcyjnego wykorzystują informatykę – począwszy od projektowania, przez opracowanie technologii, na planowaniu i kontroli produkcji kończąc.

  Propozycją kompleksowego, zintegrowanego rozwiązania obejmującego konstrukcję wraz z obliczeniami wytrzymałościowymi i kontrolą dokumentacji (CAD) oraz przygotowanie technologii wytwarzania (CAM) jest oprogramowanie stworzone specjalnie do tego celu. Aby projektantom pracującym w systemach CAD/CAM zwiększyć komfort pracy i produktywność, firma 3D Connexion należąca do koncernu Logitech Company stworzyła zaawansowany technicznie Inteligentny Kontroler Ruchu 3D – SpacePilot. Jest to dodatkowe urządzenie peryferyjne służące do szybkiej i sprawnej nawigacji po projektach i obrazach w celu skrócenia czasu pracy.

  INSTALACJA

  Zainstalowanie sterownika nie wymaga szczególnych zdolności ani znajomości zaawansowanych procedur informatycznych. Jest bardzo proste, wręcz automatyczne – wystarczy płytkę z oprogramowaniem włożyć do napędu i po samoczynnym uruchomieniu program sam poprowadzi instalację, prosząc jedynie o zgodę (lub odmowę) na zainstalowanie dodatkowych opcji, podobnie jak w przypadku większości programów instalacyjnych pracujących w Windows. Wadę stanowią dość wygórowane wymagania sprzętowe i systemowe (patrz ramka: Specyfikacje).

  Po zainstalowaniu uruchomiony zostaje program uczący, za pomocą którego można zapoznać się z obsługą kontrolera.

  WYGLĄD KONTROLERA

  Kontroler ma przyjemny, nowoczesny kształt cieszący oko (konstrukcja oparta na technologii Two Handed Power). Sercem urządzenia jest manipulator, w którym zastosowano optyczny czujnik obsługujący 6 stopni swobody, silnie podświetlony kilkoma diodami LED, co jednak wcale nie dodaje mu uroku, a wręcz przeciwnie – podczas pracy w zaciemnionym pomieszczeniu po pewnym czasie męczą się oczy. Manipulator mógłby też być trochę niższy, ponieważ użytkownik o mniejszej dłoni będzie mieć kłopoty z dostępem do definiowalnych klawiszy funkcyjnych. Duży i czytelny wyświetlacz LCD informuje o aktualnie aktywnej aplikacji i ustawieniach (funkcjach) definiowalnych klawiszy, których przeznaczenie można dowolnie dostosowywać i rozszerzać w zależności od potrzeb.

  Panel Kontrolny – umożliwia zdefiniowanie własnych ustawień (klawiszy) kontrolera

  Czułość pracy kontrolera można dostosować do własnych wymagań za pomocą klawiszy sterujących + i – a za pomocą klawisza DOM można przesuwać za każdym razem jedną oś współrzędnych. Klawisze widoków umieszczone po prawej stronie manipulatora zapewniają dostęp do tradycyjnych widoków (rzutów) projektowanego przez użytkownika obiektu. Istnieje opcja wyłączenia trybu 3D i pracy w trybie 2D w celu szybszego przesuwania widoku i zmian jego rozmiarów. Kontroler wyposażono w sporych rozmiarów oparcie nadgarstka, które jest miękkie w dotyku i umożliwia ułożenie dłoni w naturalnej pozycji.

  WSPÓŁPRACA Z APLIKACJAMI

  Ustawienia Ruchu – określenie osi i obrotów względem nich

  Kontroler samoczynnie wykrywa oprogramowanie, w którym aktualnie pracuje. Ma programowo przypisane funkcje do klawiszy (w zależności od aplikacji), ale można to szybko zmienić w Panelu Kontrolnym (Control Panel). Przeznaczeniem urządzenia jest praca w programach CAD/CAM do projektowania przestrzennego (np. SolidWorks, Solid Edge, AutoCAD), gdzie jego możliwości są w pełni wykorzystywane.

  W innych aplikacjach (np. MS Office) funkcje kontrolera są mocno ograniczone, można jedynie przewijać strony i zmieniać rozmiar okna edycji za pomocą scrolla myszy. Można zaryzykować stwierdzenie, że w programach innych niż CAD/CAM zastosowanie kontrolera ruchu jest zbędne i w zauważalnym stopniu nie zwiększa wydajności ani szybkości pracy.

  PODSUMOWANIE

  Kontroler jest urządzeniem bardzo przydatnym podczas pracy w systemach CAD/CAM. Rzeczywiście skraca czas pracy, poprawia komfort i ułatwia obsługę programów (ogranicza użycie myszy), dając większe zadowolenie z pracy. To urządzenie delikatne, wrażliwe na gwałtowne ruchy wszelkiego rodzaju. Liczba klawiszy funkcyjnych jest jednak trochę za mała. Umieszczenie na kontrolerze klawiszy numerycznych mogłoby w niektórych aplikacjach wyeliminować całkowicie użycie klawiatury.

  Kontroler w ogniu prób…

  SpacePilot nie jest niezbędny, lecz w dzisiejszej dobie, gdy czas jest bardzo ważny i liczy się każda możliwość zwiększenia wydajności, Inteligentny Kontroler Ruchu firmy 3D Connexion jest nieocenionym pomocnikiem każdego projektanta, jego trzecią ręką.

  SpacePilot – specyfikacja

  Kontroler ruchu:

  zaawansowany technicznie czujnik optyczny obsługujący 6 stopni swobody

  Czułość urządzenia:

  regulowana w zależności od wydajności

  Przycisk:

  21 programowalnych klawiszy szybkiego dostępu, 15 z możliwością przeprogramowania

  Typ interfejsu:

  USB

  Waga:

  0,85 kg

  Wymiary:

  236x143x53 mm

  Gwarancja:

  3 lata

  Normy EMC i bezpieczeństwa:

  FCC, CE

  Wymagania systemowe:

  procesor Intel 4/III AMD/Athlon, napęd CD-ROM, USB 1.1 lub szybsze, system operacyjny Windows 2000/XP

  Autor: ANDRZEJ CZERWIEC