To będzie rok nowoczesnych technologii w przemyśle

  W 2020 roku łączna wartość rynku dla tych rozwiązań wyniesie powyżej 165 mld USD.  Mowa o trzech technologiach, które zrewolucjonizowały branżę IT w roku 2016 – Virtual Reality, Augmented Reality oraz Internet of Things.

  Rok 2016 upłynął pod znakiem zanurzenia w wirtualnym świecie oraz rafinacji danych. Jak podaje McKinsey, wartość CAGR (Compound Annual Growth Rate), czyli skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu dla sektora IoT do roku 2020, wyniesie aż 32,6 proc.. W rezultacie przyniesie  to 3,7 mld USD dochodu. Prawdziwym gigantem okażą się jednak branże VR i AR, które według International Data Corporation, w okresie 2015-2020 zanotują skumulowany roczny wzrost na poziomie 181 proc. Finalnie będzie oznaczało dochód w wysokości 162 mld USD.  

  Przemysł patrzy w stronę  IoT

  IoT to różnego rodzaju urządzenia pełniące funkcje czujników, połączone w globalnej sieci. W ten sposób sensory, kontrolery, czy mikrokomputery łączą się z serwerami, przesyłając im dane, które następnie są analizowane przez wyspecjalizowane narzędzia. Na podstawie zebranych wyników, przedstawionych w postaci zrozumiałej dla człowieka, możliwe jest np. przewidywanie przyszłych zachowań, czy awarii maszyn.  Zastosowanie technologii z obszaru IoT w przemyśle pozwala inżynierom i kierownikom produkcji na dzielenie się informacjami niezależnie od czasu i miejsca, w którym się znajdują oraz dostarczanie analiz dotyczących produkcji i produktu. Umożliwia też znacznie szerszą automatyzację i optymalizację działania oraz redukcję kosztów związanych z serwisem urządzeń – mówi Paweł Pacewicz, Kierownik ds. Projektów Strategicznych Transition Technologies PSC w Kielcach.

  Przyglądając się rozwiązaniom stwarzającym pole manewru dla IoT, na ten moment najbardziej rozpowszechnione są zastosowania analityki biznesowej. Obserwacja i kontrola specjalistycznych danych umożliwia lepsze planowanie i realizację zadań, a także szybkie reagowanie na odchylenia wskaźników od normy.

  Wirtualna Rzeczywistość, nie tylko w grach

  Virtual Reality potrafi oddziaływać na wszystkie zmysły użytkownika, dlatego też ma ogromny potencjał biznesowy. W zależności od rozwiązań i docelowego przeznaczenia technologii, efekty wizualne uzupełniane są dźwiękiem, a w specjalnych kabinach nawet oddziaływaniem sił dynamicznych. Wszystkie wspomniane czynniki odwzorowują realną sytuację, dlatego rozwiązanie jest już wykorzystywane chociażby w symulatorach lotów. 

  Choć pierwotnym przeznaczeniem VR była branża rozrywkowa, dziś wiadomo, że to tylko jedna z wielu gałęzi przemysłu, dająca potencjał tej technologii. Należy powiedzieć tu o innych rozległych dziedzinach, które już angażują VR w swoją działalność, są to m.in. medycyna, edukacja, czy architektura.

  Połączenie światów, czyli Augmented Reality

  Wizualizacja Augmented Reality

  Podczas gdy Wirtualna Rzeczywistość ma za zadanie kreować zupełnie nowy cyfrowy świat, Rzeczywistość Rozszerzona (AR) bazuje na realnym środowisku, wzbogaconym jedynie o cyfrowe elementy i według IDC, w ciągu czterech lat to ona zajmie lwią część rynku dzielonego z VR.

  By móc zobaczyć wspomnianą syntezę światów, potrzebne są przeznaczone do tego celu okulary lub ekrany (nawet te w urządzeniach mobilnych), wyposażone w specjalne oprogramowanie. Dzięki zintegrowanym sensorom elementy cyfrowe łączą się z otoczeniem w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że dostosowują się do takich zmiennych jak np. ruch i stają się interaktywne.

  Dzięki AR służby Utrzymania Ruchu i inne działy serwisowe, techniczne, a nawet produkcyjne mogą pracować szybciej i popełniać mniej błędów. Technologia ta pozwala na przykład prezentować instrukcje serwisowe na fizycznym urządzeniu, dzięki czemu technik może zeskanować kod na części zamiennej i w ten sposób zweryfikować, czy montuje prawidłowy element, a także zobaczyć konkretną wizualizację, która poinstruuje go, w jaki sposób poprawnie wykonać jego instalację.

  Technologia Rozszerzonej Rzeczywistości już dziś integruje wiedzę techników i ekspertów dziedzinowych. Dzięki tzw. „Przemysłowym Sieciom Społecznościowym”, w szczególnie skomplikowanych przypadkach technicy mogą zasięgnąć natychmiastowej porady od ekspertów dziedzinowych. Pozwala to rozwiązywać nietrywialne problemy także technikom nie będącym ekspertami dziedzinowymi.

  Rok 2017 upłynie pod hasłem nowoczesnych technologii w przemyśle. Uwaga firm i przedsiębiorstw skoncentruje się na rozwoju IoT, VR i AR, a także produktów własnych. Innowacyjne i nowe rozwiązania to klucz do osiągnięcia wzrostów w przemyśle.

  Źródło: Transition Technologies