Technologie z kosmosu w codziennym życiu

To, co jest zaprojektowane z myślą o kosmosie pożytkujemy dla dobra mieszkańców Ziemi – o transferze technologii znajdujących zastosowanie w kosmosie a służących poprawie jakości życia mówił na targach ITM Polska przedstawiciel Europejskiej Agencji Kosmicznej Cornelis J.J. Eldering.

Podczas konferencji zaprezentowanych zostało kilkanaście przykładów wykorzystania bardzo lekkich, kompaktowych i wydajnych „kosmicznych” materiałów. Są nimi na przykład stopy zapamiętujące nadany wcześniej kształt, wykorzystywane w tzw. stendach czyli rusztowaniach wzmacniających uszkodzoną aortę w ludzkim ciele. Stendy wyprodukowane z takich stopów po wprowadzeniu do aorty dążą do nadanego im kształtu i wypełniają ubytek. Na podobnej zasadzie działa spódnica uszyta z materiału zapamiętującego kształt ciała osoby. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba jej prasować. Technologia kosmiczna została również wykorzystana przy stworzeniu koszuli, której rękawy same się zwijają, gdy temperatura powietrza rośnie.

Technologie rodem z kosmosu wykorzystane zostały w urządzeniu prześwietlającym osoby w ruchu, stosowanym na lotniskach. Wynalazek ten potrafi z odległości 50 metrów wykryć osoby przemycające narkotyki. Dzięki kosmicznym odkryciom możliwe jest również zdalne sterowanie i monitoring platform wiertniczych znajdujących się na oceanie oraz flot samochodów wielkoformatowych, które mogą być równie zdalnie, na odległość naprawiane.

Ideą konferencji zorganizowanej we współpracy z Centrum Badań Komicznych PAN, firmą Polspace/Astri Polska oraz Europejską Agencją Komiczną było zachęcenie polskich przedsiębiorców do wykorzystywania technologii kosmicznych. W tym zakresie ESA za pośrednictwem Astri Polska oferuje wszechstronną pomoc, wspierając firmy w tzw. inkubatorach przedsiębiorczości zapewniających pomoc merytoryczną i finansową.

ESA, która z Polską współpracuje od 27 kwietnia 2007 roku (data podpisania umowy partnerskiej) obecnie realizuje w Polsce 15 projektów.