Silnik gazowy z dwustopniową turbosprężarką od GE

GE opracowało pierwszy na świecie silnik gazowy z dwustopniową turbosprężarką i rozpoczęło stosowanie tej technologii w silnikach gazowych Jenbacher J624. Nowy silnik charakteryzuje się znacznie większą mocą i sprawnością w porównaniu z wersją z pojedynczą turbosprężarką i jest szczególnie dobrze dostosowany do działania w gorących środowiskach oraz zastosowań w elektrociepłowniach.

Nowy produkt został wprowadzony na rynek podczas oficjalnej prezentacji, która miała miejsce w dniu dzisiejszym w siedzibie głównej GE Jenbacher w austriackim mieście Jenbach. W uroczystości uczestniczyło ponad 35 klientów oraz dystrybutorów. Wśród uczestników był przedstawiciel klienta-operatora pilotażowej instalacji wykorzystującej nowy silnik, firmy Red Harvest, dużego holenderskiego operatora ciepłowniczego.

“Mamy zaszczyt być pilotażowym klientem nowego silnika gazowego J624 z dwustopniową turbosprężarką”- powiedział Jaap Noordam, właściciel Red Harvest. „Nowy silnik nie tylko zwiększy sprawność naszego działania, ale także elastyczność naszych elektrociepłowni”.

Dzięki zastosowaniu nowego systemu opracowanego przez GE wraz ze specjalistami z ABB Turbo Systems Ltd, silnik J624 charakteryzuje się około 10% wyższą mocą, zwiększoną z 4 megawatów (MW) do 4.4 MW oraz sprawnością elektryczną na poziomie 46.5%, wyższą o około 1 punkt procentowy w stosunku do poprzednich modeli. Wyższa sprawność jest kluczowym parametrem z punktu widzenia kosztu konkurencyjnego energii elektrycznej oraz redukcji emisji CO2.

“Dzięki nowej, przełomowej technologii GE wciąż pozostaje liderem w zakresie innowacji na polu silników gazowych i jest pierwszym producentem silników gazowych wykorzystującym technologię dwustopniowych turbosprężarek, co pozwala oferować naszym klientom rozwiązania o wyższej efektywności. Choć na początku technologia ta została zastosowana w naszym największym silniku gazowym, J624, w przyszłości będzie również oferowana z innymi jednostkami z naszego portfolio”, powiedział Prady Iyyanki, Dyrektor ds. Silników Gazowych, GE Power & Water.

Wprowadzony na rynek przez GE w roku 2007, J624 jest pierwszym na świecie 24-cylyndrowym silnikiem gazowym przeznaczonym do komercyjnego wytwarzania energii w różnych zastosowaniach.

“Silnik J624 z dwustopniową turbosprężarką zmienia zasady gry, w szczególności w przypadku zastosowań w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie”, dodał Iyyanki. “Wysokie ciśnienie doładowania umożliwia nam zdecydowanie poszerzenie zakresu parametrów pracy silnika gazowego oraz utrzymanie pełnej mocy i sprawności przy wysokich temperaturach otoczenia oraz na dużych wysokościach. Postrzegamy tą technologię jako klucz do przyszłego sukcesu w branży silników gazowych.”

Dwustopniowa turbosprężarka charakteryzuje się o wiele wyższą sprawnością doładowania, co zdecydowanie przyczynia się do zwiększenia ogólnej sprawności silnika.  Poza wyższym ciśnieniem doładowania technologia ta znacząco poprawia gęstość mocy silnika, co pozwala na pracę ze średnim ciśnieniem użytecznym (BMEP ) przekraczającym 22 bar.

Nowy silnik gazowy z dwustopniową turbosprężarką może być stosowany w niezależnych instalacjach wytwarzających energię, w elektrociepłowniach, instalacjach trigeneracyjnych oraz specjalnych, wykorzystujących jako paliwo gaz ziemny, a także szeroką gamę innych paliw gazowych. Nowy silnik będzie dostępny dla klientów na całym świecie latem 2001 roku.