Zespół fteams zwycięzcą krajowych finałów Imagine Cup

Zespół fteams z Politechniki Łódzkiej zwyciężył w finałach krajowych Imagine Cup w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Magda Jonczyk, Grzegorz Glonek, Tomasz Ciejka, Daniel Moliński oraz Jacek Pintera pod kierunkiem Jarosława Koszuka będą reprezentować Polskę podczas finałów światowych konkursu, które na początku lipca odbędą się w Warszawie.

Podczas finałów fteams zaprezentował projekt automatycznego tłumacza języka migowego interpreter, umożliwiającego osobom z niepełnosprawnością słuchową porozumiewać się z osobami słyszącymi w czasie rzeczywistym.

Poza prawem reprezentowania Polski na finałach światowych Imagine Cup 2010, fteams otrzymał także nagrodę specjalną w wysokości 15 tys. złotych ufundowaną przez Ministerstwo Gospodarki za zajęcie pierwszego miejsca w krajowych finałach konkursu.

Obok fteams w ścisłym finale konkursu w kategorii Projektowanie Oprogramowania znalazły się zespoły: eVolve z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, MUTANT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, The Eradicators z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i DreamCraft z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Imagine Cup jest największym konkursem informatycznym na świecie. Według danych organizatora – firmy Microsoft, w 2009 roku wzięło w nim udział około 300 tys. studentów z ponad 100 krajów. Co roku finały konkursu odbywają się w innej części świata. W tym roku finał odbędzie się w Polsce.

Głównym celem Imagine Cup jest pobudzenie kreatywności studentów, inspiracja nowymi technologiami oraz przełamywanie barier kulturowo-językowych. Tegorocznym tematem przewodnim było hasło: “Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”.

Rozwinięciem tego hasła jest 8 Milenijnych Celów Rozwoju Narodów Zjednoczonych. Mają one charakter społeczny i dotyczą zastosowania nowoczesnych technologii teleinformatycznych m. in. do takich zagadnień jak upowszechnienie edukacji, promowanie równości płci, zapewnienie ochrony środowisku naturalnemu czy poszerzenie globalnego partnerstwa.

W tym roku wyszczególniono pięć obszarów konkursowych: projektowanie oprogramowania, technologie informatyczne (IT Challenge), projektowanie gier, media cyfrowe i projektowanie systemów wbudowanych.