Technologia bezprzewodowa trafia do przenośnych urządzeń elektronicznych

  SUPERCIENKI TELEFON KOMÓRKOWY QUADBAND GSM

  Telefon komórkowy Motorola Razr V3

  Mały telefon komórkowy przeznaczony dla VIP-ów oferuje wiele możliwości, obejmujących wyświetlacz zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, generowanie komunikatów w postaci obrazów z tekstem i dźwiękiem oraz pracę w czterech pasmach (GSM 850/900/1800/1900 MHz). Urządzenie jest cienkie (zaledwie 1,37 cm), co udało się zrealizować dzięki integracji systemu na chipie (System On Chip – SOC). Do pracy w wielu trybach i wielu zakresach inżynierowie Motoroli wybrali zestaw chipów Freescale Semiconductor, który składa się z nadajniko-odbiornika MC13777 o grubości zaledwie 1 mm oraz układu scalonego pasma podstawowego o podwójnym rdzeniu DSP56631 (dual-core baseband IC), zawierającego mikrosterownik, DSP oraz wszystkie zintegrowane ze sobą urządzenia peryferyjne, łącznie z pamięciami wewnętrznymi (on-board memories). Te wysoko zintegrowane układy scalone ograniczają potrzebę stosowania komponentów zewnętrznych i zmniejszają obszar zajmowany na płycie.

  HOWARD STERN NON STOP

  Odbiornik satelitarny Delphi SKYFi XM

  Dzięki przenośnemu SKYFi firmy Delphi użytkownicy mogą „słuchać satelity XM” podczas podróży i w domu. Aby uzyskać dostęp do satelitarnego radia XM o szerokości pasma od 2,3325 do 2,345 GHz inżynierowie firmy Delphi zastosowali syntetyzator firmy Silicon Laboratories – Si4136. Ten monolityczny układ scalony został zaprojektowany dla pasma IF oraz podwojonego pasma – syntezy fal radiowych o niskim poziomie zakłóceń. Si4136 jest wyposażony w trzy generatory przestrajane napięciem, filtry pętlowe oraz dzielniki napięć odniesienia i sterowania VCO, jak również detektory fazy optymalizowane do pracy w paśmie ISM.

  DWUKIERUNKOWY SYSTEM STEROWANIA POJAZDEM

  System Lear Car2U RKE

  Ta dwukierunkowa karta-klucz służąca do zdalnego otwierania zamków automatycznych (Remote Keyless Entry – RKE) jest bezprzewodowym systemem sterowania wyposażonym w zintegrowany nadajnik-odbiornik, który może uruchomić silnik, zmienić temperaturę wewnątrz oraz uzyskać informacje zwrotne o pojeździe, dotyczące bezpieczeństwa oraz innych danych o jego statusie, z odległości dochodzącej do 200 m. Zakresy częstotliwości są różne w różnych regionach świata, ale nadajniko-odbiorniki RKE zazwyczaj pracują w USA w paśmie 434 MHz. Inżynierowie firmy Lear umieścili w urządzeniu specjalną antenę, której zadaniem jest zapewnienie dalekiego zasięgu, w której zastosowano opatentowaną technikę przedłużającą żywotność baterii. Wybrali fale radiowe (RF) zamiast podczerwieni ze względu na szeroki zakres oraz odporność na zakłócenia

  DETEKTOR SIECI WI-FI

  PCTEL WiFi Seeker

  Wykrywacz sieci Wi-Fi, w którym zastosowano bezprzewodową kartę sieciową typu IEEE-802.11b/g, ma tak małe rozmiary, że można go przymocować do torby na komputer. Wewnętrzna dwubiegunowa antena kierunkowa lokalizuje umiejscowienie punktu dostępu. Zespół zawiera wbudowaną filtrację RF, co ma zapobiec zakłóceniom oraz fałszywym odczytom pochodzącym z kuchenek mikrofalowych i telefonów bezprzewodowych, ale jest w stanie wykryć sygnały w standardzie IEEE 802.11 z odległości do 90 m. Jeśli sieć jest obecna, informują o tym cztery diody LED w ciągu 0,5 sekundy za pomocą sygnału o odpowiednim natężeniu.

  BEZPRZEWODOWY PRZEPŁYWOMIERZ

  Bezprzewodowy przepływomierz firmy Wellspring Aqura

  Monitorowanie dziennego zużycia wody zostało uproszczone dzięki bezprzewodowym miernikom opartym na ZigBee. Odczyty mogą być zbierane automatycznie z sieci ZigBee kilka razy dziennie, umieszczane w centrum rozliczeń należności i danych, a następnie udostępniane użytkownikom przez Internet. Dzięki zastosowaniu technologii bezprzewodowej zasilane baterią urządzenie jest na stałe przymocowane do czujnika przepływu; transmisja radiowa na odległość do 30 m trwa poniżej 2 sekund. Minimalne dzięki ZigBee zużycie mocy umożliwia pracę baterii nawet do czterech lat. Inżynierowie firmy Wellspring wybrali radiochip Ember ZigBee-Ready EM2420, który zapewnia przesyłanie danych. Radiowy nadajnik-odbiornik EM2420, pracujący w paśmie o częstotliwości 2,4 GHz, jest zgodny ze standardem IEEE 802.15.4 i współpracuje z ZigBee.