Sześć polskich uczelni weźmie udział w konkursie EBEC Poland

Studenci z sześciu polskich uczelni technicznych mogą wziąć udział w 6. edycji konkursu inżynierskiego European BEST Engineering Competition Poland 2012 (EBEC). Zwycięzcy krajowych eliminacji zmierzą się w Zagrzebiu ze studentami z całej Europy.

Konkurs EBEC Poland to wspólne przedsięwzięcie sześciu wiodących, polskich uczelni technicznych politechnik z Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Gliwic, Gdańska oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

“Ma on na celu pokazanie studentom, że wiedzę inżynierską można wykorzystywać na wiele ciekawych sposobów” – informują organizatorzy ze stowarzyszenia BEST.

Rywalizacja w European BEST Engineering Competition przebiega etapowo. Zaczyna się 3 kwietnia testem eliminacyjnym przeprowadzanym na każdej z sześciu uczelni. Test sprawdza podstawową wiedzę techniczną, umiejętność logicznego myślenia i kreatywność. Odbywa się jednocześnie w każdym z sześciu miast, studenci piszą go na własnej uczelni.

Spośród drużyn, które zgłosiły się do konkursu i rozwiązały test, wybieranych jest 14 najlepszych: 7 do kategorii Team Design i 7 do Case Study. Drużyny wezmą udział w finale lokalnym, który odbędzie się 24 kwietnia.

Kategoria Team Design polega na skonstruowaniu prostego urządzenia, które spełni określoną funkcję, np. przejedzie wyznaczoną trasę lub przeniesie przedmioty z punktu A do B. Do budowy można użyć tylko dostarczonych materiałów, takich jak sznurek, taśma klejąca, płyty CD czy drewniane listewki.

Natomiast Case Study to przygotowanie optymalnego planu umożliwiającego rozwiązanie podanego problemu związanego z tematyką ochrony środowiska, budownictwa, architektury, mechaniki, informatyki lub elektroniki. Zadania oceniane są przez jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele uczelni, firm oraz organizatorów.

Zwycięzcy finałów lokalnych spotkają się między 9 a 12 maja podczas finału ogólnopolskiego w Krakowie. Zorganizowany zostanie on przez tamtejszą grupę lokalną, a jego laureaci będą reprezentować Polskę podczas Finału Europejskiego w Zagrzebiu. Tam też współzawodniczyć będą studenci z całej Europy.

W tym roku konkurs honorowym patronatem objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego – prof. Barbara Kudrycka, a także Akademia Inżynierska w Polsce, Forum Uczelni Technicznych oraz Naczelna Organizacja Techniczna.

Organizator konkursu – BEST – Board of European Students of Technology – jest niepolityczną i niedochodową organizacją działającą przy największych, europejskich uczelniach technicznych. Od początków ponad 20-letniej działalności motywacją do działania zrzeszonych studentów jest możliwość samorozwoju, pracy w międzynarodowych zespołach oraz satysfakcja z tworzonych projektów. Stowarzyszenie obecnie działa w 90 grupach lokalnych, docierając do ponad miliona studentów w 30 krajach Europy.

Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: http://2012.ebec.best.org.pl/