Starcie najsilniejszych robotów świata

  Walka o tytuł „Najsilniejszego Robota Świata” rozgorzała na ostatnich targach IMTS 2008, gdzie przedstawione zostały modele demonstracyjne dwóch robotów sześcioosiowych, które znacznie podwyższają poprzeczkę pod względem osiąganych rezultatów dotyczących ciężaru podnoszonego ładunku i zasięgu.

  Jeden z nowych modeli, M-2000iA/900L firmy Fanuc Robots, jest w stanie podnieść ładunek o wadze 900 kg. Jednocześnie, ma on przegub sprawiający wrażenie super-silnego. Dokładne dane techniczne dotyczące siły przegubu nie zostały podane podczas pokazu, ale inżynier Mike Erickson twierdzi, że robot biorący udział w pokazie zdołał podnieść ramę ciągnika o masie około 900 kg, której środek ciężkości znajdował się w odległości 1,4 m od płyty czołowej robota. Podnieśliśmy ten ładunek od tyłu, aby pokazać, jak silny jest przegub robota – tłumaczy. Poza wytrzymałością, nowy robot ma ogromny zasięg z możliwością wysunięcia przegubu w pionie na odległość 6,2 m.

  900-kilogramowy ładunek to jeszcze za mało, aby pobić rekord ustanowiony przez robota Titan firmy KUKA, który również został pokazany podczas targów. Titan radzi sobie z ładunkami o masie do 1000 kg, mimo, że nie ma tak dużego zasięgu jak model Fanuc, przy wysokości w pionie przekraczającej nieznacznie 4 m. Według James’a Cooper’a, dyrektora odpowiedzialnego za alianse strategiczne firmy KUKA, Titan funkcjonuje dzięki pracy dziewięciu silników, z których dwa napędzają pojedynczą przekładnię osi 1 i 3. Oś 2 jest napędzana dwoma silnikami, z których każdy ma własną przekładnię. Titan jest w stanie wytrzymać statyczny moment obrotowy o wartości 60 000 Nm i ma przestrzeń roboczą wielkości 78 m3.

  Model M-2000iA/900L firmy Fanuc Robots może podnieść 900-kilogramowy ładunek, ale firma skonstruowała także podobnego robota, radzącego sobie z ciężarem o rekordowej wadze 1200 kg.

  Rekord ustanowiony przez Titana został niedawno pobity przez inny model robota firmy Fanuc, który nie został wystawiony na targach. Firma Fanuc skonstruowała nowy sześcioosiowy model – M-2000iA/1200, który jest w stanie podnieść ładunek ważący 1200 kg za pomocą w pełni obrotowego przegubu, wysuwającego się na odległość 1,25 m od płyty czołowej robota.

  Niezależnie od tego, który robot zajmie czołową pozycję w rankingach siły, należy spodziewać się, że te wytrzymałe roboty znajdą zastosowanie w sektorach przemysłowych do przenoszenia ciężkich elementów, takich jak nadwozia samochodów, duże odlewy lub szklane płyty o znacznej grubości.

  Roboty tej wielkości stanowią alternatywę dla obecnie stosowanych, kosztownych tradycyjnych metod podnoszenia, jak również systemów przenośników i systemów robotów podwójnych.