Rower wyposażony w Bluetooth

  Badacze z uczelni MIT zaprojektowali rower z łącznością Bluetooth, który pozwoli jego użytkownikom na kontrolowanie swoich przyjaciół, korków, sprawności fizycznej czy zanieczyszczeń.

  Copenhagen Wheel – tak nazwali swoje najnowsze dzieło naukowcy z MIT. Zaprojektowali oni rower z łącznością Bluetooth, który dzięki kilku zintegrowanym sensorom pomoże utrzymać użytkownikowi kontrolę nad jego sprawnością fizyczną, przyjaciółmi, korkami w mieście oraz spalinami. Potrafi on również przechować i inteligentnie wykorzystać nadmiar energii kinetycznej.

  – W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy pewien rodzaj odrodzenia rowerowego, które rozpoczęło się w Kopenhadze, ale rozprzestrzeniło się na inne obszary – od Paryża, przez Barcelonę, po Montreal – tłumaczy dyrektor projektu, Carlo Ratti.

  – To jest coś w rodzaju “Rower 2.0”, gdzie tania elektronika pozwoli nam na zwiększenie funkcjonalności roweru i zmienienie go w bardziej elastyczny system na żądanie – kontynuuje. Rower wykorzystuje technologie podobne do systemu KERS (Kinetic Energy Recovery System), znanego zapewne większości Polaków z wyścigów Formuły 1.

  Kiedy hamujesz, energia kinetyczna jest regenerowana przez silnik elektryczny, a następnie przechowywana przez baterię zamieszczone w rowerze, przez co będzie można ją wykorzystać, kiedy zajdzie taka potrzeba – wyjaśnia Ratti.

  Przyszłościowy rower Copenhagen Wheel został zaprojektowany we współpracy z Ducati Energia oraz włoskim Ministerstwem Środowiska. Do produkcji ma trafić w 2010 roku.