Przygotowania do Imagine Cup

Studenci Politechniki Poznańskiej rozpoczęli przygotowania do startu w konkursie Imagine Cup. Jest to konkurs organizowany dla studentów z całego świata, którzy chcą pokazać, jak pragną zmienić świat przy pomocy technologii i swoich własnych pomysłów. Poznańscy studenci od lat zajmują w nim czołowe miejsca.

Konkurs organizuje koncern Microsoft. Światowy finał obecnej, ósmej, edycji odbędzie się w Polsce. W eliminacjach ubiegłorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 300 tys. studentów z ponad 100 krajów.

W czwartek w Politechnice Poznańskiej odbył się “Dzień Imagine Cup”, podczas którego chętni mogli poznać założenia konkursu a także spotkać się z finalistami poprzednich jego edycji, którzy obecnie są wziętymi specjalistami, pracownikami światowych koncernów lub tworzą innowacyjne rozwiązania w ramach własnych firm.

Jak powiedział PAP Wojciech Świtała z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej, studenci reprezentujący poznańską uczelnię od lat należą do najbardziej utytułowanych w tym konkursie.

W ostatnim finale, który rozstrzygnięto w lipcu tego roku w Kairze, pierwszą nagrodę w konkursie specjalnym im. pierwszej damy Egiptu Suzanne Mubarak zdobył zespół założony przez studentów Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Inna drużyna reprezentująca politechnikę zdobyła trzecie w kategorii MushUp – projektowanie wyszukiwarek specjalistycznych. Studenci tej uczelni zdobywali czołowe miejsca także w poprzednich edycjach konkursu.

“Ten konkurs jest podzielony na kilka kategorii. Jest to m.in. projektowanie oprogramowania, kategoria multimedia, w której tworzone są filmy krótkometrażowe a także kategoria, w której uczestnicy tworzą gry komputerowe. Polacy świetnie sobie radzą we wszystkich kategoriach i od sześciu lat niezmiennie pojawiają się na podium” – powiedział Świtała.

Jak podkreślił, najbardziej ciekawe projekty prezentowane w konkursie, mają dużą szansę na realizację.

“Microsoft bardzo podkreśla, że zamierza wspierać najlepsze, wyjątkowe pomysły. Będzie wspierał pomysłodawców wiedzą związaną z odpowiednim marketingiem, tworzeniem biznesplanów po to, by mogli oni stworzyć własne firmy i by najlepsze pomysły ujrzały światło dzienne” – powiedział.

Prof. Jan Węglarz, pracownik Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej przyznał, że jest problem z odpowiednim zagospodarowaniem najlepiej rokujących studentów. Jak dodał, brak odpowiednich warunków pracy i dobrych propozycji dla najlepszych osób powoduje, że najzdolniejsi wyjeżdżają do pracy za granicę.

“Pracują w różnych firmach na całym świecie, ok. 20 naszych jest w Redmond (siedzibie Microsoftu – PAP), a chcieliby tu. Niestety w Polsce, żeby ich ambicjom sprostać jedynym miejscem dla nich jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) i nasz instytut, gdzie ponad 400 informatyków o najwyższych kwalifikacjach obejmuje wszystko: od badań do wdrożeń” – powiedział.

“My, jako uczelnia, możemy zrobić wszystko, ale materia prawna, finansowa jest w dużej mierze poza naszymi możliwościami. Mamy nawet problemy lokalowe. Politechnika ma teraz trochę lepsze warunki, ale w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym pracuje ok. 240 osób i znajdujemy się w pięciu lokalizacjach. Mogłoby ich być pięciuset, bo takie jest obecnie zapotrzebowanie na to, co robimy” – powiedział prof. Węglarz.

Światowy finał konkursu Imagine Cup odbędzie się w lipcu 2010 roku w Warszawie lub w Krakowie