Programowalne kontrolery logiczne (PLC) mają wiele zastosowań

  PRZEJDŹ TĘDY

  GE EntryScan

  Ludzie zajmujący się ochroną wykorzystują technikę PLC opracowaną dla innych branż. Inżynierowie GE (Global Engagement – ochrona) stosują układy PLC do analizy opływu powietrza wokół ludzkiego ciała oraz do automatyzacji kontrolnego prześwietlania w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Wykorzystujący technikę detekcji śladów moduł wykrywa wiele materiałów wybuchowych i narkotyków, uzupełniając wykorzystanie promieniowania X oraz wykrywaczy metalu. Bramka przejściowa jest całkowicie zautomatyzowana, z widocznymi i słyszalnymi instrukcjami, które informują pasażerów, kiedy należy wejść i wyjść. Urządzenie przeprowadza również autodiagnostykę w ramach konserwacji. Gdy pasażer znajduje się wewnątrz bramki, EntryScan3 emituje podmuchy powietrza w celu poruszenia cząsteczek znajdujących się na odzieży lub skórze. Następnie przechwytuje i analizuje próbki powietrza, poszukując w nich śladów materiałów wybuchowych.


  ROBOT BARMAN

  Zrobotyzowany barman firmy Motoman

  Ten dwuramienny robot zawiera kompaktowy sterownik NXC100 firmy Motoman, osadzony w jego podstawie. Barman wykorzystuje możliwości swojego kontrolera PLC do nalewania i mieszania drinków z powtarzalnością wymaganą w procesie przemysłowym. Dostępne są dwa rodzaje modeli. Funkcje systemu sterującego w każdym z nich obejmują skaner kart magnetycznych upoważniających do świadczenia usługi oraz ekran dotykowy do wybierania napoju. W modelu „rozrywkowym” procesor PCL steruje robotem trzymającym kielich w jednej ręce, a butelkę w drugiej, na wzór ludzkiego pierwowzoru. W wysokowydajnym modelu robot obsługuje kieliszki obiema rękami i może nalewać równocześnie dwa różne gatunki piwa lub wina.


  POZYCJONOWANIE MONITORÓW PLAZMOWYCH

  Plasma in Motion z Sharut Furniture

  Plasma in Motion, wchodząca w skład linii produktów Furniture in Motion, to ściana z ruchomą powierzchnią do montażu paneli płaskich wyświetlaczy, o wysokości kontrolowanej opatentowaną techniką ruchu. W celu zapewnienia optymalnej linii widzenia położenie zainstalowanego monitora może być zdalnie sterowane w górę i w dół. Pojedynczy układ PLC steruje dwoma silnikami, które regulują pozycję wyświetlacza aż do uzyskania żądanej wysokości z prawie nieograniczoną liczbą punktów ustawienia. Urządzenie mieści na swym regulowanym panelu większość wyświetlaczy 60” z płaskim ekranem, jak również telewizory projekcyjne 52” DLP lub LCD, których ciężar może przekraczać 68 kg.


  OSTRZEŻENIA NA OPAKOWANIACH DVD ORAZ ETYKIETY Z KODAMI PASKOWYMI

  Label-Aire, Inc., system etykietowania okładek płyt DVD

  W celu spełnienia wymagań producentów płyt DVD oraz CD firma Label-Aire zmodyfikowała swój system etykietowania z otwartą ramą – Inline Series 6000. Technika PLC umożliwiła łatwe przejście do systemu etykietowania, który nakłada zadrukowane wstępnie etykiety ostrzeżeń o zagrożeniach, jak również drukuje i nakłada etykiety z kodami paskowymi na wierzchach i spodach opakowań filmów DVD. Urządzenie ma dwie pneumatyczne stacje ścierające, które zapewniają przyleganie czułych na nacisk etykiet z przodu i z tyłu każdego pudełka. Przy prędkości nakładania do 80 etykiet na minutę dokładność umieszczania wynosi ±0,8 mm.


  LATAJĄCA MASZYNA

  Diabelski młyn Geauga Lake X-Flight

  X-Flight jest diabelskim młynem osiągającym maksymalną prędkość ponad 80 km/h, wykonującym pionową pętlę o średnicy 20 m, zwroty w przeciwną stronę, korkociągi i spirale w kształcie podkowy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom inżynierowie z Vekoma International (http://www.vekoma.com) z Holandii zainstalowali na każdym wagoniku X-Flight sześć sterowników Allen-Bradley Pico, których zadaniem jest monitorowanie statusu 40 różnych czujników zbliżeniowych umieszczonych z boku każdego wózka. Sterowniki potwierdzają, że pasy biodrowe znajdują się na swoich miejscach, a zabezpieczające teowniki są zablokowane. Dopiero kiedy każdy sterownik Pico potwierdzi prawidłowy stan innemu nadrzędnemu sterownikowi Allen-Bradley, można rozpocząć jazdę.