Powstał Klub Technologa Tworzyw

Edukacją i integracją technologów tworzyw sztucznych a także współpracą z organizacjami zagranicznymi zajmować się ma nowo powstały Klub Technologa Tworzyw. Pod koniec marca w Poznaniu odbędzie się zjazd założycielski organizacji.

Według organizatorów przedsięwzięcia, ma to być największa organizacja przemysłu tworzyw sztucznych w Europie Centralnej. Klub został założony przez Politechnikę Poznańską oraz branżowe Wydawnictwo Business Image.

Jak powiedział PAP prezes klubu Waldemar Sobański, Polska jest szóstym rynkiem tworzyw w Europie, jednym z największych konsumentów maszyn i technologii przetwórstwa tworzyw w skali kontynentu. Na terenie kraju funkcjonuje kilka tysięcy firm przetwarzających tworzywa.

“Już teraz klub jest najliczniejszą organizacją szeroko rozumianego przemysłu polimerowego w Polsce oraz Europie Centralnej. W ciągu dwóch miesięcy w jego szeregi wstąpiło ponad 250 członków będących głównie technologami przetwórstwa tworzyw. Pod koniec 2011 r. powinniśmy liczyć ok. pół tysiąca członków” – powiedział.

Jak dodał, do klubu przystąpili m.in. przedstawiciele środowiska akademickiego, zajmujący się badaniami nad polimerami. Waldemar Sobański podkreślił, że współorganizator klubu, Politechnika Poznańska jest “czołowym w Polsce ośrodkiem kreowania nowoczesnej myśli technologicznej w biznesie polimerowym”.

“Jeśli chodzi o technologie tworzyw sztucznych, Polska, niestety, nie należy do czołówki europejskiej. Mamy tu spory dystans do nadrobienia i Politechnika Poznańska jest jednym z niewielu ośrodków akademickich, który intensywnie pracuje nad zmniejszeniem tego dystansu. Uczelnia ta organizuje też renomowane studia podyplomowe dla specjalistów z przemysłu tworzyw sztucznych” – powiedział.

Według Sobańskiego, polskie firmy działające w tej dziedzinie gospodarki mogą się pochwalić wieloma autorskimi rozwiązaniami poprawiających konkurencyjność i efektywność produkcji. Brakuje jednak specjalistów w tej dziedzinie.

“Nie mamy kompleksowego systemu kształcenia specjalistów dla tej branży. To jest jeden z podstawowych celów klubu, by podnosić poziom wiedzy specjalistów przemysłu tworzyw w Polsce. Obecnie nie ma też wymiany specjalistów z Polski ze specjalistami z Europy i USA. Chcemy to zmienić” – powiedział.

Jak dodał, dzięki współpracy z organizacjami zagranicznymi oraz uczestnictwu w międzynarodowych programach edukacyjno-integracyjnych, członkowie klubu będą mieli możliwość zawodowego doskonalenia, poszerzania swojej wiedzy oraz wymiany praktycznych doświadczeń na międzynarodowym forum.

Zjazd założycielski klubu odbędzie się 23 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.