Opłacalna alternatywa

Specjaliści z całego świata spotkali się w Poznaniu, aby dyskutować o możliwościach, jakie daje stosowanie stali nierdzewnych. Okazją do spotkania było seminarium zorganizowane przez Komisję Stali Odpornych na Korozję Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (PUDS) „Zastosowanie stali odpornych na korozję. Trendy, kierunki, rozwój”. Wydarzenie to miało miejsce podczas targów Metalforum, które odbywały się na początku czerwca w Poznaniu.

Zapotrzebowanie na stal nierdzewną na świecie rośnie co roku o ok. 5 proc. Stal ta coraz częściej zastępuje materiały tradycyjne, szczególnie tam, gdzie wymagana jest zwiększona wytrzymałość konstrukcji. W USA zezwolono niedawno na używanie stali nierdzewnej w konstrukcjach budowlanych. Jest to dowód, że materiał ten może być doskonałą alternatywą dla stali tradycyjnej. Obecnie stal nierdzewna wykorzystywana jest najczęściej przy produkcji specjalistycznej, m.in. zbiorników magazynowych, ciśnieniowych, grzewczych oraz rur (np. do przesyłu gazu), a także do wszystkich innych urządzeń, które muszą być odporne na korozję naprężeniową czy też pracujących w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie rodzaje stali nierdzewnej.

Organizowane co roku przez PUDS spotkania w Poznaniu tradycyjnie już przyciągają najważniejsze firmy związane z rynkiem stali nierdzewnej. Andrzej Ciepiela, dyrektor PUDS, zapowiedział, że podobnie będzie w przyszłym roku.