ODM według Fideltronik

  Autodesk Inventor wspomaga projektowanie urządzeń elektronicznych polskiej firmy Fideltronik, partnera największych światowych koncernów.

  TERMINAL INTERNETOWY –projekt wykonany w Autodesk Inventor

  Fideltronik zajmuje się szeroko rozumianą produkcją kontraktową urządzeń elektronicznych. Oprócz usług montażu i projektów elektroniki firma wykonuje także projekty mechaniki urządzeń. Polskie przedsiębiorstwo z Suchej Beskidzkiej zaczynało w 1986 roku jako niewielka firma o specjalistycznym profilu. Po roku 1989 firma zaczęła się prężnie rozwijać opanowując m.in. rynek systemów zasilania awaryjnego – UPS. Około 10 lat temu Fideltronik rozpoczął realizację produkcji w pionierskiej na tym rynku koncepcji Original Design Manufacturing (ODM).

  Dziś Fideltronik to prężnie rozwijająca się organizacja, z rocznymi obrotami w wysokości 60 mln euro (2005), zatrudniająca 900 osób, w tym 100 inżynierów. Przedsiębiorstwo zarządzane jest zgodnie z najnowszymi standardami, posiada liczne certyfikaty jakości, w tym ISO 9001:2004, ISO 14001:2004, OHSAS 18001.

  Oryginalne projektowanie

  Original Design Manufacturing (ODM), to koncepcja, w której firma projektowa opracowuje urządzenie według specyfikacji funkcjonalnej zamawiającego, produkuje je i dostarcza, natomiast sprzedażą wyrobu zajmuje się firma zamawiająca. Fideltronik pracuje w takim systemie dla wielu uznanych międzynarodowych koncernów. Do największych klientów firmy należą norweska ELTEK ENERGY oraz brytyjski SEVCON zajmujący się produkcją napędów i sterowania wózków widłowych.

  Rozszerzanie usług, zwłaszcza w zakresie projektowania mechanicznego stworzyło potrzebę zakupu skutecznego narzędzia do projektowania trójwymiarowego. Fideltronik zdecydował się na zakupu Autodesk Inventor Series.

  – Wybór był dla nas dość naturalny – wyjaśnia Zbigniew Fidelus, właściciel Fideltronik. – Dla większości naszych klientów posługiwanie się Inventorem i wymiana projektów zapisanych w tym formacie to warunek konieczny współpracy. Bez wykorzystania tego narzędzia realizacja wielu naszych projektów byłaby znacznie utrudniona.

  Oprogramowanie dostarczyła i zainstalowała krakowska firma MAT Usługi Informatyczne, autoryzowany partner Autodesk.

  Sukcesy polskiej myśli technicznej

  Przykłady urządzeń zaprojektowanych przy użyciu Autodesk Inventor to m.in. Infinity – terminal telefoniczny i internetowy oraz Chameleon – maszyna do gier zręcznościowych. Pierwszy z projektów został wyróżniony w międzynarodowym konkursie Autodesk Inventor Design Contest.

  – Inventor jest już oprogramowaniem dobrze znanym naszym inżynierom i spełnia wszystkie stawiane mu wymagania – twierdzi Zbigniew Fidelus. – Główne korzyści z jego zastosowania to przede wszystkim ograniczenie liczby prototypów roboczych, co znacznie obniża koszty przygotowania produktu na rynek.

  Kameleon: od koncepcji do urządzenia

  przyspiesza pracę i daje oszczędności już na etapie tworzenia prototypu i przed rozpoczęciem produkcji. W 2005 roku firma otrzymała zamówienie od zachodniego kontrahenta na stworzenie urządzenia o roboczej nazwie Chameleon, nowoczesnej konsoli do gier, którą można wstawić do każdego pubu. Inżynierowie z Fideltronik otrzymali jedynie szkic kształtu urządzenia oraz zakres funkcjonalny. Z pomocą Autodesk Inventor w krótkim czasie przygotowali projekt obudowy Chameleona, zaprojektowali jego elektronikę i przygotowali dokumentację potrzebną do rozpoczęcia produkcji.

  – Wszystkie zmiany wprowadzone do projektu mogą być plastycznie przedstawione w prezentacji, która przesyłana jest z biura projektowego Fideltronik do klienta – mówi Jakub Spiradek, z biura konstrukcyjnego. – To znakomicie ułatwia komunikację i przyspiesza proces uzgadniania wersji ostatecznej.

  Praca w narzędziach Autodesk ułatwia współpracę z klientami. Tworzenie projektów i dokumentacji w standardowym narzędziu umożliwia szybkie przesłanie efektów pracy i ich zatwierdzanie. Jest to szczególnie ważne na rynku globalnym, gdzie liczy się szybkość działania, efektywność i jakość dostarczanych projektów. Fideltronik około 70% swoich wyrobów wysyła bezpośrednio do odbiorców za granicą. Dalsze 20% trafia do firm polskich, które kooperują z firmami zagranicznymi. W sumie Fideltronik eksportuje aż 90 proc. swoich produktów.

  – Naszym atutem jest umiejętność dostosowania się do potrzeb klienta i wynikająca z niej szybkość realizacji projektu – od przygotowania konstrukcji po uruchomienie montażu. Autodesk Inventor znakomicie nam w tym pomaga. – podsumowuje Zbigniew Fidelus.

  Fideltronik posiada licencje Autodesk Inventor Series wraz z subskrypcją. Jest to wygodny sposób na korzystanie z najnowszych technologii – nowe wersje mogą być wykorzystywane w firmie wraz z ich pojawieniem się na rynku. Obecnie firma zakupiła Autodesk Inventor Professional z myślą o projektowaniu okablowania oraz analizach wytrzymałościowych tworzonych elementów.