Nowoczesne laboratorium lotnicze powstanie w Zielonce

Najnowocześniejsze na świecie laboratorium do testowania silników lotniczych ma powstać w podwarszawskiej Zielonce. Konsorcjum planujące uruchomienie laboratorium dostanie na ten cel 165 mln zł ze środków unijnych.

Jak powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Bartosz Loba, laboratorium ma być wyposażone w unikatową komorę badawczą. “Będzie to rodzaj tunelu aerodynamicznego o niespotykanej mocy. Będzie w nim możliwe wykonywanie testów, których nigdzie indziej nie można było wcześniej wykonać” – zaznaczył rzecznik.

Tunel będzie mógł wytworzyć “wiatr”, zdolny do przemieszczania 80 metrów sześciennych powietrza na sekundę. “To oznacza, że aparatura ta byłaby w stanie w ciągu sekundy zrobić próżnię w kawalerce o powierzchni 32 metrów kwadratowych” – napisano w komunikacie na stronie internetowej ministerstwa nauki.

W nowym laboratorium można będzie testować turbiny silników lotniczych dowolnej wielkości – od najmniejszych silników odrzutowych do potężnych napędów latających gigantów: Airbus A380 i Boeing 747 (Jumbo Jet). “Zakończenie budowy i rozpoczęcie prac badawczych planowane jest na koniec 2012” – powiedział PAP rzecznik ministerstwa nauki.

Placówka ma powstać we współpracy z Politechniką Warszawską, Wojskową Akademią Techniczną, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi oraz polskimi firmami z branży lotniczej. Studenci i pracownicy tych uczelni będą mogli, jak zapewnił Loba, odbywać w laboratorium staże, kształcić się i prowadzić badania. Pomysłodawcą projektu jest włoska Grupa Avio – licząca się na świecie firma produkująca elementy silników lotniczych.

“Firma weźmie na siebie ciężar utrzymania laboratorium po jego zbudowaniu. To bardzo ważne, bo przewiduje się, że szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną laboratorium będzie wynosić ok. 30 Megawatów, co jest porównywalne z zużyciem energii przez kilkunastotysięczne miasto” – podkreślił Loba. Jak ujawnił, wstępne zainteresowanie skorzystaniem z usług laboratorium wyraziły firmy General Electric, Snecma oraz Pratt&Whitney.

Umowa o wsparcie finansowe projektu “Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych” między liderem konsorcjum naukowo-przemysłowego – spółką Laboratorium Badań Napędów Lotniczych “Polonia Aero” – a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostanie podpisana w czwartek w Warszawie.