Warszawscy studenci wygrali zawody samolotów bezzałogowych w USA

Bezzałogowy samolot KIWI, skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej, zajął I miejsce w międzynarodowych zawodach Aero Design 2010, na których zadaniem było przeniesienie przez samolot jak największego ciężaru. Zawody odbyły się w dniach 30 kwietnia – 2 maja w Fort Worth w Texasie w USA.

Aero design są organizowane co roku przez Society of Automotive Engineers (SAE International) skupiające 90 tys. inżynierów z całego świata. Zadaniem uczestniczących w nich studentów jest samodzielne zaprojektowanie i budowa samolotu bezzałogowego, który uniesie możliwie największy ciężar. Urządzenie z pełnym obciążeniem musi wykonać okrążenie nad lotniskiem i bezpiecznie wylądować.

Jak wyjaśnia Chybińska, skonstruowany przez studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW samolot KIWI zajął I miejsca w klasyfikacjach cząstkowych: za najlepszy projekt i najlepsze osiągi oraz III miejsce za największy uniesiony ciężar (15 kg), co zapewniło mu I miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Rzeczniczka zaznacza, że nie jest to pierwsze zwycięstwo. – Studenci z Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej od kilkunastu lat biorą udział w tych zawodach i z reguły wracają z nich ze zwycięskimi trofeami – podkreśla. Zwycięska załoga wrociła do Warszawy 7 maja.