Nowej generacji MEMS jako szansa oszczędności energii

    Bezprzewodowy przełącznik EnOcean PTM 200 pracuje bez baterii. Urządzenie wytwarza własną energię, gdy przełącznik zostaje naciśnięty w zasięgu 300m.

    Badania i rozwój ukierunkowane na systemy mikroelektromechaniczne (MEMS), które pobierają z otoczenia i generują swoją własną energię, będą miały zastosowanie w szeregu obszarów wymagających małych czujników i przyspieszeniomierzy, zgodnie z niedawnym raportem opublikowanym przez Yole Development.

    Laurent Robin, analityk firmy Yole, twierdzi, że pobieranie energii z otoczenia ma najlepsze możliwości zdobycia znakomitej pozycji na rynku, w połączeniu z innymi technologiami, jak na przykład bezprzewodowe sieci czujników. W takiej sytuacji potrzeba jest technologii bezprzewodowej, która zużywa bardzo niewiele mocy. Jest to możliwe z pomocą RFID, Zigbee lub Bluetooth – dodaje.

    MEMS mogą znaleźć zastosowanie w różnych sektorach, twierdzi Robin, wskazując, że są one już dostępne w budownictwie i automatyce domowej, w przemyśle wojskowym i kosmicznym, a niedługo pojawią się również w sektorze samochodowym. Przytacza przykład urządzenia PTM 200, bezprzewodowego przełącznika firmy EnOcean, spółki utworzonej z firmy Siemens, który może być stosowany jako każdego rodzaju przełącznik, nawet do świateł. Gdy użytkownik zmienia położenie przełącznika, generowana jest energia wysyłająca sygnał do odbiornika, co prowadzi do włączenia światła – nadmienia. Można sporo zaoszczędzić dzięki temu, że nie ma potrzeby zasilania drugiego przełącznika przewodem. W ten sposób uzyskuje się elastyczność dowolnego umiejscowienia go.

    W zastosowaniach wojskowych, przemysłu lotniczego i kosmicznego, energia z wibracji może być zbierana i wykorzystywana do zasilania czujnika urządzenia nazywanego pokładowym układem diagnostycznym stanu i zużycia (ang. health and usage monitoring system, HUMS) przeznaczonego do helikopterów albo samolotów. Systemy te, wytwarzane przez takie firmy, jak RSL Electronics, mogą być programowane przy pomocy przyspieszeniomierzy w celu dokonywania pomiarów komponentów czy czujników przy mierzeniu temperatury.