Platforma sterowania silnikiem upraszcza komunikację

  Platforma FPGA FireFighter umożliwia komunikację za pomocą przemysłowego Ethernetu i fieldbusów.

  National Semiconductor, Altera oraz Arrow Electronics połączyły się w celu stworzenia platformy sterowania silnikami opartej na układzie FPGA, która uprościłaby proces wspierania różnych protokołów komunikacyjnych.

  Nowa platforma sterowania zwana MotionFire może stać się dobrodziejstwem dla firm, które pragną kontrolować silniki z wewnątrz i z zewnątrz zakładu produkcyjnego, łącząc przemysłowy Ethernet z różnymi fieldbusami. Te trzy firmy twierdzą, że pragną znaleźć zastosowania dla platformy w szeregu rozwiązań przemysłowych, motoryzacyjnych, medycznych oraz związanych z oprzyrządowaniem i elektronicznym sprzętem powszechnego użytku.

  Dzięki technologii FPGA, użytkownicy mogą ponownie zaprogramować wszystko na pojedynczej platformie wspierającej wielokrotne protokoły – twierdzi Jason Chiang, starszy techniczny kierownik ds. marketingu firmy Altera, która dostarcza technologię układów FPGA (Field Programmable Gate Array) platformie. Dzięki temu nie muszą powtarzać szeregu czynności dla każdej płyty w każdym stosowanym przez nich rozwiązaniu.

  Te trzy firmy twierdzą, że kluczem do nowej platformy jest technologia Cyclone III FPGA firmy Altera, która została zaprogramowana do wspierania i łączenia wielorakich protokołów sieci przemysłowych. Platforma może być wykorzystywana do sterowania różnego rodzaju silnikami, w tym między innymi: silnikami krokowymi, serwo, silnikami na prąd stały i zmienny. Platforma umożliwia połączenie do 12 silników, dzięki czemu powstają takie opcje komunikacji sieciowej, jak Ethernet/ IP, EtherCAT, Profinet, SERCOS III, CAN, USB i RS485.firmy, jak RSL Electronics, mogą być programowane przy pomocy przyspieszeniomierzy w celu dokonywania pomiarów komponentów czy czujników przy mierzeniu temperatury.

  Inżynierowie z tych trzech spółek twierdzą, że ich zdaniem nowa technologia uprości proces łączenia różnych fieldbusów na różnych piętrach zakładu produkcyjnego do sieci zewnętrznych. Coraz częściej nasi klienci informują nas, że nie tylko potrzebują aktualizować i utrzymywać platformy sterowania wielokrotnego ruchu, lecz że również potrzebują zintegrować je do środowiska sieci, aby móc zdalnie zarządzać systemami – twierdzi Chiang. Dzięki układom FPGA, wszystko może zostać zamontowane na jednej płytce. A mogą one wspierać zarówno podłączenia przemysłowe jak i interfejsy silników, które są im potrzebne.