Niższy koszt, mniejsze rozmiary

  Celem systemów precyzyjnych ruchów jest dostarczanie czegoś więcej niż komponentów

  Rozmowa z Dougiem Fraterem, menedżerem ds. rozwoju w Parker Hannifin Electromechanical Automation

  Jakie trendy występują w systemach precyzyjnych ruchów?

  – W precyzyjnym sterowaniu ruchem występują naciski na obniżanie cen i na mniejsze projekty, które są bardziej wydajne. Celem jest redukcja kosztów, mniejsze produkty oraz dostarczanie selektywnych zintegrowanych usług zamiast samych komponentów. Kluczem jest pakiet, który integruje narzędzia potrzebne w konkretnej aplikacji i zapewnia umieszczanie wszystkiego w jednej kopercie. Trwa ciągła walka o zmniejszanie wielkości urządzeń przy ciągłym zmniejszaniu kosztów. Na przykład: sterowanie “na płycie” staje się coraz bardziej popularne w przemyśle, ponieważ umożliwia zawarcie całych systemów ruchu w jednym małym pakiecie.

  Integracja silników obrotowych ze stołami pozycjonującymi to wyraźny trend

  W takich systemach sterownik, napęd/wzmacniacz oraz zasilacz są zintegrowane w pakiecie, który znajduje się “na płycie” razem z układem mechanicznym i przemieszcza się razem z mechaniką systemu. Tego rodzaju projekt może wyeliminować żmudne przeciąganie kabli, które również przyczyniają się do zakłóceń i przedwczesnego zużywania się systemu.

  Jakie czynniki powodują konieczność przesuwania systemu na coraz wyższe poziomy precyzji?

  – Przystosowanie i elastyczność to krytyczne elementy podczas projektowania rozwiązań technicznych, od kiedy większość zastosowań wymaga specjalnych rozwiązań.

  Zauważyć można naciski na oferowanie szerokiego zakresu opcji w przystępnych cenach, w tym komunikacji w sieciach, protokołów bezpiecznej magistrali typu fieldbus, zmniejszania pakietu sterującego. Dla OEM (Original Equipment Manufacturer) ważne jest zapewnienie możliwości wyboru różnych poziomów integracji, aby inżynierowie mogli kupować takie komponenty, podzespoły oraz usługi z zakresu testowania, które spełniają ich oczekiwania. Wymagania OEM mogą być bardzo różne, zależne od ich podstawowego obszaru działalności. OEM mogą kupować komponenty, jeśli mają doświadczenie w dziedzinie wysokiej precyzji i chcą sami zająć się integracją. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie potencjału Parker Hannifin. OEM może zdecydować, że firma Parker zajmie się integracją komponentów i podzespołów, a sam zajmie się innymi częściami swojej maszyny. Parker zajmuje doskonałą pozycję do współpracy z OEM oraz z użytkownikami końcowymi pracującymi w fabrykach, którzy mogą szukać gotowych systemów automatyki precyzyjnej. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju klientem pracujemy, nasz cel jest zawsze taki sam. Walczymy, aby zyski naszych klientów były jak największe, współpracując z nimi w sposób, który pozwala na połączenie sił.

  Jakie najważniejsze techniki stoją za systemami o wysokiej precyzji?

  – Ogólnie można zauważyć techniki z silnikami liniowymi, łożysk powietrznych oraz systemy o wysokiej rozdzielczości, które oferują najważniejsze funkcje i większą wydajność. Integracja silników obrotowych ze stołami pozycjonującymi, w wyniku czego stają się one nieuzwojonymi serwosilnikami, jest wyraźnym trendem. Technika łożysk powietrznych staje się coraz bardziej popularna, a stosuje się ją do eliminowania obciążeń wspornikowych, tarcia oraz oporu łożysk. Sprzężenie zwrotne o bardzo wysokiej rozdzielczości to również coraz bardziej istotna technika, oparta na enkoderach lub sprzężeniu laserowym. Enkodery na taśmie magnetycznej o rozdzielczości subnanometrycznej są coraz bardziej popularne. Oprócz tego zauważyć można ogólny trend polegający na przechodzeniu od rozwiązań hydraulicznych i pneumatycznych do rozwiązań elektromechanicznych.

  Autor: Doug Frater, Parker Hannifin