Niewykorzystana moc nanoenergii

  Tematem z okładki dla bieżącego wydania Design News Polska jest… mały chomik. Nie tak dawno temu byłoby to nie do pomyślenia, aby uzyskiwać użyteczną energię elektryczną z ruchów ciała chomika, drgań strun głosowych, stukania palcami i łopotania flag na wietrze. Mówimy tutaj o maleńkich źródłach energii. Nie o obracaniu koła przez biegającego w środku chomika, ale o ruchach samego chomika, ruchach jego nóżek, skręcaniu się i wyginaniu jego malutkiego ciałka. A stukanie palcami? Nie energiczne uderzanie, ale delikatne stukanie małym palcem o twardą powierzchnię. Tylko tyle trzeba, żeby wytwarzać energię.

  W przypadku wytwarzania megamocy przedstawiamy nowe rozwiązania konstrukcyjne, które zostały wprowadzone do przekładni turbin wiatrowych w celu podniesienia ich niezawodności. Pobieranie energii z wiatru zachęca przemysł do ulepszania konstrukcji przekładni, które byłyby w stanie radzić sobie z niezwykle dynamicznymi warunkami stwarzanymi przez ten rodzaj wytwarzania energii. Wydajność turbin ma niezwykle istotne znaczenie, ponieważ odgrywa kluczową rolę w generowaniu energii.

  Dla osób zainteresowanych współpracą z biurami projektowo-konstrukcyjnymi zapraszamy do „odwiedzenia” Przeglądu biur projektowych w Polsce 2009. Mamy nadzieję, że załączony Przegląd, pomoże Państwu we wstępnym zapoznaniu się z biurami projektowymi i wyborze przyszłego partnera do realizacji jednego z Państwa projektów.

  Nowe technologie zastosowane przy wytwarzaniu tworzyw sztucznych ulepszają charakterystykę mechaniczną tworzywa jak i zwiększają jego dokładność wymiarową. Kontrolowane zastosowanie gazów nadkrytycznych, takich jak azot, podczas formowania wtryskowego zapewnia 10-procentową (lub większą) redukcję wagi elementu i znaczną oszczędność energii. Czasy jednostkowe także zostają zmniejszone, prasy są od 20 do 33 procent wydajniejsze. Technologia ta, opracowana na MIT, ma na celu produkcję precyzyjnie wykonanych, niestandardowych elementów z tworzywa sztucznego, o maksymalnej grubości ścianek poniżej 3 mm.

  W dziale „Mechatronika” omawiamy, między innymi trójwymiarowe modelowanie, które jest niezbędne do prawidłowego zrozumienia dynamiki. Trójwymiarowa dynamika wiąże się z wieloma problemami, a więc koniecznym jest, aby inżynierowie mieli dostęp do zaawansowanych kursów z zakresu dynamiki. Komputerowe narzędzia symulujące z możliwością trójwymiarowej wizualizacji, np. MatLab i LabVIEW, to narzędzia absolutnie konieczne dla prawie każdego zestawu narzędziowego inżynierów w różnych dziedzinach.

  Nowości techniczne ze względu na miejsce ich prezentacji i dostępności zostały przedstawione odpowiednio w dziale „Nowości” oraz „Nowości rynek polski”. Mamy nadzieję, że ten sposób rozdzielenia i przedstawienia ciekawostek i rozwiązań technicznych ułatwi Państwu bezpośrednie dotarcie do ich „źródła”.

  Zapraszamy do działu „Expo”, w którym prezentujemy wybrane najnowsze części i podzespoły dla przemysłu dostępne na świecie.

  W dziale „Wydarzenia” przedstawiamy interesujące relacje z targów, osoby, zdarzenia oraz planowane w najbliższym czasie imprezy dotyczące przemysłu i technologii.

  W sierpniu dostarczymy Państwu Katalog CAD/CAM/CAx 2009, który po wakacjach może być użyteczny przy wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań i narzędzi do prac projektowych. Ale to już po wakacjach.

  W imieniu redakcji Design News Polska życzę Państwu odpoczynku, słonecznych dni i nabrania sił potrzebnych do rozwiązywania nowych problemów związanych z pracą.

  Zapraszam do lektury,

   inż. Krzysztof Ziemkiewicz

  redaktor naczelny Design News Polska