Najlepsi twórcy – najlepsze produkty

20 kwietnia br. odbyły się pierwsze w Polsce praktyczne, zdalne warsztaty z zakresu projektowania maszyn wytwarzanych jednostkowo. Organizatorzy z pełnym przekonaniem uważają, że zakończyło się sukcesem. I mają ku temu powody

KAŻDY ze studentów miał szansę na prezentację swoich projektów, zarówno na forum całej Sali, jak i co najważniejsze na forum Komisji Ofertowej w KWB Turów

To niecodzienne wydarzenie było możliwe dzięki zestawieniu profesjonalnego połączenia wideokonferencyjnego między dwoma, odległymi od siebie lokalizacjami, czyli Politechniką Śląską w Gliwicach, gdzie zgromadzeni były studenci, a wykładowcą – Markiem Kowalczykiem, znajdującym się w Kopalni Turów w Bogatyni.

Celem wydarzenia było przedstawienie najlepszych twórców i konstruktorów i tym samym przybliżenie ich produktów oraz najnowszych technologii – studentom.

Gliwicko-turoszowska wideokonferencja zainaugurowała cały cykl warsztatów, które prowadzone będą pod wspólnym tytułem „Najlepsi twórcy – najlepsze produkty”.

Tematyka obejmować będzie zagadnienia nie tylko z zakresu inżynierii konstrukcyjnej. Dzięki nowoczesnej technice możliwe będą spotkania „twarzą w twarz” bez konieczności organizowania kosztowych podróży zarówno dla prelegentów, jak i dla beneficjentów wykładów. W takiej konwencji znikają odległości, a zaproszenie wybitnej osoby – na przykład ze Stanów Zjednoczonych – nie będzie problemem.

Pierwsze warsztaty prowadzone były przez inż. Marka Kowalczyka, który jest projektantem konstrukcji nośnych maszyn górnictwa odkrywkowego – największych samojezdnych maszyn na świecie. W ciągu ponad dwudziestoletniej działalności zawodowej uczestniczył w opracowaniu kilkunastu projektów takich maszyn, zbudowanych w kraju i za granicą. Od 16 lat pracuje w firmie SKW Zgorzelec, gdzie opracował generalne projekty konstrukcji nośnych, m.in. dwóch najnowszych maszyn: pierwszej w Polsce, prototypowej koparki KWK-910 oraz zwałowarki ZGOT-15400.120, której projekt został nagrodzony tytułem „Mistrz Techniki 2005” oraz wyróżniony w konkursie „Konstruktor Roku 2006”, organizowanym przez nasze czasopismo.

Przedsięwzięcie zorganizowała działająca od 17 lat na rynku firma AutoR, zdobywca licznych nagród i wyróżnień w zakresie zastosowań informatyki w przemyśle. Jej partnerami są m.in.: Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne, ALSTOM, MESKO, GLINIK, holding BOT i wiele innych. Opiekę techniczną oraz wsparcie zapewniające technologię wideokonferencyjną dostarczyła firma MCX Systems.

Przygotowania do wydarzenia rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej w ścisłej współpracy z pracownikami Politechniki Śląskiej. Szczegółowe tworzenie planu gry i testowe połączenie nastąpiło tydzień przed godziną „0”.

Wprowadzenie w specyfikę projektowania maszyn wytwarzanych jednostkowo przeprowadził wspólnie z Markiem Kowalczykiem – inż. Lesław Cegiel, kierownik biura konstrukcyjnego KWB Turów. Wprowadzeniem w zakładaną formułę interaktywnych warsztatów na odległość zajął się prezes zarządu AutoR KSI dr inż. Jan Parczewski.

Zajęcia były nawiązaniem do zapytania ofertowego, które inż. Kowalczyk przedstawił studentom tydzień przed samymi warsztatami. Dzięki temu, podczas konferencji studenci mieli okazję przedstawić swoje własne projekty.

– Szczególnie podobało mi się podejście konstruktorów z KWB Turów do sposobu omawiania problematyki związanej z tworzeniem projektu danego urządzenia. Nie było żadnej skomplikowanej teorii o tym jak projektować. Ale za to był przykład konkretnej maszyny, która działa, czyli wiadomo, że podejście do sposobu projektowania było dobre, bo ktoś ją kupił – ocenia Dariusz Raczyński – uczestnik warsztatów i jednocześnie twórca wyróżnionego projektu.

Najwyższą ocenę komisji ofertowej i tym samym główną nagrodę – manipulator 3D ufundowany przez firmę 3DConnexion – otrzymał Krzysztof Lukoszek za koncepcję siłowników hydraulicznych odspajających bloki betonu. Wyróżnienie – książkę Ćwiczenia z Inventorem ufundowaną przez wydawnictwo ExpertBooks, otrzymał Dariusz Raczyński.

www.autor.com.pl