Metoda marchewki

  Konkursy dla studentów, organizowane przez producentów i dystrybutorów oprogramowania CAD-owskiego, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Trudno się dziwić. Młodzi i zdolni inżynierowie-konstruktorzy nie muszą już tworzyć „do szuflady”, bądź wysilać szare komórki tylko na potrzeby dyplomu. Teraz mają szansę nie tylko „zaistnieć”, ale także – za włożony w projekt trud otrzymać przysłowiową „marchewkę”. A jest o co walczyć..

  W połowie listopada rozstrzygnięty został I Ogólnopolski Konkurs Studencki Solid Edge. Konkurs został zorganizowany przez firmę GM System przy współpracy z UGS Polska. Wśród uczestników byli przedstawiciele niemal wszystkich wyższych uczelni technicznych w Polsce. Po ośmiu miesiącach prac nadesłano projekty, z których wyłoniono… czwórkę laureatów.

  Pierwsze miejsce przypadło Szymonowi Kościanowskiemu, studentowi wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Akademii Techniczno Rolniczej w Bydgoszczy, za opracowanie modelu numerycznego samolotu myśliwskiego (wsławionego podczas walk nad Pacyfikiem w czasie II Wojny Światowej – Grumman F6F-5 Hellcat). Drugie miejsce, za projekt prasy walcowej, przyznano Szymonowi Szlaurowi z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki na AGH w Krakowie. Na podium znalazł się również student Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, Michał Piers, który zaprojektował moduł napędu liniowego. Nagrodę za IV miejsce – za projekt stanowiska do sprawdzania podciśnieniowego układu wspomagania hamulców – otrzymał Dariusz Zakrzewski, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej.

  – Zorganizowanie konkursu studenckiego na projekt wykonany w Solid Edge było elementem strategii promocji oraz narzędziem popularyzacji tego typu oprogramowania w środowisku akademickim. Innym celem był swoisty przegląd „młodych talentów”, które obecnie doskonalą swe umiejętności na uczelniach, by za kilka lat czy nawet miesięcy zasilić rynek pracy. Od momentu ogłoszenia Konkursu byliśmy zdumieni poziomem zainteresowania wykazywanym przez studentów oraz tempem nadsyłania zgłoszeń – powiedział Tomasz Brząkała, GM System. – Komisja oceniająca nadesłane projekty konkursowe była bardzo pozytywnie zaskoczona ich poziomem. Pierwsze miejsce zajął student Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Pan Szymon Kościanowski, aktywny działacz Koła Naukowego Solid Edge, wykonał projekt modelu numerycznego samolotu myśliwskiego F6F-5 Hellcat – dodaje.

  Jury było pod wrażeniem umiejętności młodego inżyniera, w zakresie zastosowania zaawansowanych funkcji Solid Edge oraz ogólnego poziomu znajomości zasad projektowania.

  DRUGIE MIEJSCE, projekt prasy walcowej.

  Autor: Szymon Szlaur

  Konkurs pokazał, że na polskich uczelniach jest wielu zdolnych, ambitnych i przedsiębiorczych studentów, którzy wykazują się inicjatywą i pracowitością. Podczas rozdania nagród, w trakcie rozmów z laureatami, organizatorzy uzyskali informacje o dużym zainteresowaniu poznaniem środowiska Solid Edge wśród braci studenckiej. Pozostaje żywić nadzieję, że informacje te pozwolą na efektywniejszą współpracę z władzami Uczelni w zakresie tworzenia sieci Kół Naukowych Solid Edge.

  ZWYCIĘSKI GRUMMAN Szymona Kościanowskiego

  Oprócz nagród rzeczowych, dodatkową nagrodą była możliwość umieszczenia nazwisk uczestników na specjalnej liście absolwentów znających system Solid Edge. Lista ta jest udostępniana przez GM System przedsiębiorstwom, które poszukują kandydatów do pracy znających ten program.

  – Pierwszą edycję oceniliśmy bardzo pozytywnie i w związku z tym zamierzamy ogłosić, na przełomie lutego i marca bieżącego roku, edycję drugą ogólnopolskiego konkursu studenckiego na projekt wykonany w Solid Edge. Mamy nadzieję na większą liczbę uczestników i jeszcze wyższy poziom nadesłanych prac – podsumowuje Tomasz Brząkała.

  Przypomnijmy, że poza umieszczeniem nazwisk na liście, „marchewkami” w konkursie były: profesjonalna stacja robocza, profesjonalna karta grafiki, aparat cyfrowy oraz kontroler ruchu CadMan. Łączna wartość nagród ufundowanych przez GM System i UGS Polska, wyniosła ponad 10 000 PLN. Pozostaje czekać na kolejną edycję konkursu.

  (oem)

  Więcej informacji o ostatniej edycji konkursu

  można znaleźć na stronie

  www.gmsystem.pl/wydarzenia_ konkurs.php.

  O laureacie Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks, Łukaszu Szlęku i jego quadzie powstałym na bazie Jawy 350, pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku, przy okazji relacji IV Ogólnopolskiej Konferencji SolidWorks 2006. Warto przypomnieć, że zaprezentowany został nie tylko wirtualny model czterokołowego pojazdu, ale także… jeżdżący prototyp. Łukasz Szlęk wykorzystywał m.in. oprogramowanie COSMOS, bez którego nie byłby w stanie wykonać prawidłowych obliczeń wytrzymałościowych. Pozwoliły one przekonstruować tylny wahacz i oś tylną wyposażoną w mechanizm różnicowy.

  Obecnie trwa 5 edycja konkursu. Pula nagród rzeczowych to 10 000 zł, przewidziano specjalne wyróżnienia za DESIGN. Przypominamy, że termin zgłoszenia projektu upływa 10 marca br.