Przechowywanie większej liczby danych

  Możesz nigdy nie mieć dość pamięci lub mieć ją w wielu miejscach. Poniżej przedstawiamy pięć sposobów na… przechowywanie większej liczby danych

  • PRZENOŚNE OBRAZY CYFROWE

  Digital Foci Picture Porter

  Dzięki niemu istnieje możliwość ładowania zdjęć bezpośrednio z kart pamięci do zabudowanego w Picture Porter twardego dysku. Przy pojemności 20 lub 40 GB urządzenie radzi sobie z wielką liczbą popularnych formatów obrazu, nagrań wideo, a nawet audio. Przenośne urządzenie umożliwia oglądanie obrazów na dwucalowym (5 cm) wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Można je też podłączyć do telewizora i oglądać obrazy w formacie szerokoekranowym. Możliwe jest bezpośrednie przekazywanie danych z kart pamięci o niemal każdym formacie, włączając w to CF I/II, MD, SM, MMC, Karta SD, miniSD, Memory Stick, MS PRO, MS Duo i MS PRO Duo. Dodatkowo port USB 2.0 o wysokiej szybkości transmisji pozwala na przekazywanie plików do i z komputera.

  • ZEGAREK Z PAMIĘCIĄ FLASH 1GB

  Zegarek Xonix MP- 001

  Po bliższym zapoznaniu się z tym zegarkiem analogowym zauważa się kilka cyfrowych funkcji. Zegarek firmy Xonix umożliwia cyfrowy stereofoniczny odsłuch z odtwarzacza MP3 oraz z magnetofonu cyfrowego. Urządzenie ma wbudowany mikrofon i gniazdo słuchawkowe do nagrywania i słuchania. Diody LED na cyfrowym wyświetlaczu informują o wybranej konfiguracji działania. Dostępne przez port USB pamięci typu Flash mogą mieć pojemność od 64 MB do 1 GB. Dodatkowo oprócz plików MP3 i nagrań głosowych, w pamięci można też przechowywać inne dane, a poprzez port USB można ładować baterie.

  • SKUTER ELEKTRYCZNY

  Vectrix Maksi-scooter

  Ten elektryczny skuter stanowi ekologiczną alternatywę dla jednośladów z benzynowym silnikiem o pojemności do 350 cm3. Może on przejechać 68 mil (ok. 110 km) po jednorazowym naładowaniu akumulatora przy średniej prędkości 25 mil/h (około 40 km/h). Urządzenie wykorzystuje sterownik cyfrowy (DSP) o symbolu TMS320C2000, wyprodukowany przez Texas Instruments. Sterownik ten zarządza osiągami specjalnego bezszczotkowego serwomotoru. Wykorzystując możliwości programowania sterownika C2000 dzięki pamięci typu Flash (od 16 do 256 kB zależnie od modelu), inżynierowie firmy Vectrix mogą dostosować ich system do szerokiej gamy silników i charakterystyk dla wielu modeli skuterów.

  • PRZENOŚNA ROZRYWKA… AUDIO

  iriver T10

  Jest to kombinacja odtwarzacza MP3, radia FM z możliwością nagrywania głosu lub programów radiowych na wewnętrzną gigabajtową pamięć Flash. Urządzenie współpracuje z opartymi na subskrypcji serwisami, umożliwiającymi pobieranie plików muzycznych i z wieloma typami plików, łącznie z MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, ASF i OGG, które są dostępne przez szybki port USB 2.0. Pamięć Flash urządzenia, o pojemności 1 GB, mieści do 34 godzin muzyki w formacie Windows Media przy szybkości próbkowania 64 kilobitów na sekundę. Zasilane jest z baterii AA 1,5 V, co gwarantuje czas słuchania muzyki wynoszący około 45 godzin.

  • CT IMAGER

  General Electric LightSpeed VCT

  Objętościowy skaner tomograficzny (VCT) produkcji GE o czasie rotacji 0,35 sekundy i pokryciu 40 mm pozwala na uchwycenie w jednej sekundzie pełnego obrazu organu, cyklu pięciu uderzeń serca lub obrazu całego ciała pacjenta – od stóp do głów – w czasie mniejszym niż dziesięć sekund. Inżynierowie GE zamienili elektrycznie kasowalną, programowalną pamięć tylko do odczytu (EEPROM) na ferroelektryczną pamięć o swobodnym dostępie (FRAM) FM24CL64, produkcji Ramtron ze względu na jej zwiększoną tolerancję na promieniowanie rentgenowskie. Pamięć przechowuje informacje kalibracyjne i identyfikacyjne każdego ze 114 układów detekcyjnych.

  Autor: TEKST: RANDY FRANK