Lepsze drukowanie prototypów za mniejsze pieniądze

  Popularna drukarka 3D przeszła całkowitą odmianę tak, by mogła sobie poradzić z drobniejszymi szczegółami

  Jeżeli ograniczenia związane z rozmiarem szczegółów powstrzymywały was od podjęcia się druku trójwymiarowego z nakładaniem warstw, może już nadszedł czas żeby to ponownie przemyśleć.

  ZCorporation przerobiła swoją drukarkę, drukującą po najniższych kosztach, zmieniając używane do drukowania materiały, dodając nowy osprzęt i uaktualnione oprogramowanie, co istotnie przyczyniło się do lepszego odtwarzania drobnych szczegółów i złożonych kształtów geometrycznych.

  Nowe urządzenie o nazwie „Z Printer 310 Plus”, wykorzystuje technologie, które poprzednio można było jedynie znaleźć w Spectrum – drukarce najwyższej klasy, też produkowanej przez tę firmę, kosztującej tysiące dolarów więcej.

  Cechy przeniesione ze Spectrum to między innymi podgrzewana komora konstrukcyjna i firmowe oprogramowanie, dzięki którym możliwe było polepszenie rozdzielczości i wygładzenie konturów drukowanych części. Drukarka 310 Plus obsługuje również nowy materiał, który zapewnia lepszą wytrzymałość części opuszczających maszynę. Podobnie jak materiały wcześniej stosowane przez firmę, ten nowy składa się głównie z gipsu wiązanego wodą.

  Z CORPORATION wyposażyła trójwymiarową drukarkę z nakładaniem warstw w cechy poprawiające jej rozdzielczość i dokładność konstruowania

  Marc Tremblay, wiceprezes do spraw rozwoju kontaktów z klientami w firmie Z Corporation, jest zdania, że dzięki tym cechom wprowadzonym do maszyny, potrafi ona radzić sobie z drobniejszymi szczegółami i cieńszymi ściankami, budując je znacznie szybciej niż model 310, zastąpiony przez nową drukarkę.

  Przytacza tutaj rozdzielczość modelu 310 Plus – jeden z głównych wyznaczników możliwości drukarki w zakresie wymiarów. W przypadku modelu 310 Plus rozdzielczość jest równa 310 × 450 dpi (punktów na cal). Model 310 mógł oferować tylko 300 × 300 dpi.

  Materiał stosowany przez model 310 Plus ma też swój udział w bardzo dobrym odtwarzaniu drobnych szczegółów. Nowy materiał o symbolu zp130 charakteryzuje się ośmiokrotnie wyższą wytrzymałością na uderzenia niż materiał używany w drukarce 310 z niepodgrzewaną komorą k o n s t r u k c y j n ą . Chociaż drukowane prototypy są zwyczajowo nasączane mocniejszymi materiałami, by uzyskały większą wytrzymałość, teraz części nadal muszą być dostatecznie mocne, aby mogły wyjść z maszyny.– Wiele elementów, które w p r z e s z ł o ś c i mogłyby nie przetrwać wyjś c i a z maszyny, teraz są w stanie to przetrzymać – jak mówi Marc Tremblay. Jako przykład podaje tutaj delikatne wypukłe kształty i bardzo cienkie ścianki modeli.

  A więc z jak małymi elementami może poradzić sobie model 310 Plus? Tremblay podaje przykład zwiększonych bloków tekstowych. Drukarka 310 Plus może wyprodukować czytelny tekst o wielkości sześciu punktów, podczas gdy stary model 310 mógł osiągnąć zaledwie dziewięć punktów (Spectrum może stworzyć tekst czteropunktowy).

  Jeżeli chodzi o szybkość, podgrzewana komora konstrukcyjna i materiał zp130 pozwalają modelom na szybsze wysychanie, niż w urządzeniu 310. Tremblay twierdzi, że nowa maszyna jest szybsza o około 25 procent od modelu 310.

  Drukarka 310 Plus zadebiutowała na organizowanym przez Z Corporation dorocznym spotkaniu grupy użytkowników w październiku ubiegłego roku. Jest dostępna na rynku za ok. 25 900 dolarów.

  Joseph Ogando