Integracja

  Mikroogniwa paliwowe wchłaniają substancje energetyczne nie roniąc ani kropli

  – Zgodnie z planem, przenośne urządzenia elektroniczne zasilane hybrydowymi ogniwami paliwowymi – bateriami, noszącymi nazwę „Formira”, powinny do 2007 roku pojawić się w użytku na obszarach, na których jeszcze brak jest sieci elektrycznej. Firma Tekion Inc. – twórca ogniw – zamierza włączyć nowe źródło energii elektrycznej jako obwód zasilania do urządzeń nie zasilanych bezpośrednio z sieci elektrycznej, jak na przykład telefony satelitarne – mówi Malcolm Man, dyrektor do spraw programów i planowania strategicznego. – Jako źródło wodoru ogniwa paliwowe Formira używają kwasu mrówkowego zamiast zazwyczaj stosowanego metanolu, głównie ze względu na znacznie większą gęstość mocy – wyjaśnia Man i dodaje, że zapotrzebowanie rynku na przenośne źródła mocy zwiększa się, a baterie jako źródła energii zaczynają nie spełniać rosnącego na nie zapotrzebowania.

  Do łączenia ogniw paliwowych z membranami, na których zachodzi wymiana protonów lub z ogniwami paliwowymi PEM Tekion będzie stosował przewodnik opracowany przez Colder Products Co. Zdaniem Patricka Williama, zarządzającego planowaniem i marketingiem w Colder, łącznik musi być niewielki oraz odporny na wycieki i działanie kwasu mrówkowego.

  Williams twierdzi, że rozmiar stanowi największe wyzwanie w rozwoju złączy, głównie ze względu na brak odpornego na wycieki łącza dla takiego celu. – Jego opracowanie wymagało zupełnie nowego podejścia – dodaje Williams.

  Inżynierowie w Colder postanowili przebić przegrodę, podobnie jak w piłce, z której uszło powietrze, co okazało się właściwą decyzją. Rozwiązanie to powinno być wytrzymałe i nadające się do wielokrotnego stosowania. Firma zastosowała uszczelki i sprężyny do uszczelnienia i do ustalenia położenia.

  Inżynierowie Colder zaprojektowali odpowiednie złącze o średnicy około 6,35 mm i długości 25,4 mm – prawie trzykrotnie mniejsze od złącza najbliższego pod względem rozmiaru.

  DZIĘKI ZŁĄCZU przyjazne ogniwa paliwowe staną się jeszcze bardziej przyjaznymi, kiedy tylko zaczną zasilać przenośne urządzenia elektroniczne

  Kolejnym wyzwaniem – wciąż w trakcie badań „na mokro” – było znalezienie materiałów odpornych na działanie kwasu mrówkowego. Jak twierdzi William, na działanie tego kwasu odporny był tytan, złoto i poliwęglany.

  Podczas pracy ogniwo paliwowe doładowuje baterię dostarczającą energii do urządzenia przenośnego. Użytkownik może w każdej chwili wymienić wkłady z kwasem po ich wyczerpaniu nie zakłócając pracy urządzenia.

  Oczekuje się, że ogniwa paliwowe z kwasem mrówkowym będą używały tańszych katalizatorów, a jednocześnie ich temperatura pracy będzie niższa niż w typowych ogniwach zasilanych metanolem.

  Paul Sharke