Kryzys nie spowalnia rozwiązań ekologicznych!

  Tematem z okładki dla bieżącego wydania Design News Polska jest energia elektryczna pozyskiwana z wiatru. Pomimo kryzysu, który panuje na świecie technologia uzyskiwania energii elektrycznej za pomocą turbin powietrznych rozwija się bardzo szybko. Zapotrzebowanie na turbiny wzrosło do tego stopnia, że okres dostawy turbin do miejsca ich przeznaczenia wydłużył się nawet do kilku lat. Jednocześnie technologia ta ma bezpośredni wpływ na rozwój nowoczesnych niemetalicznych materiałów, które są zastosowane przy budowie tych turbin.

  Oddajemy głos naszym laureatom konkursu „Konstruktor Roku 2008”, którzy odebrali swoje dyplomy podczas listopadowych Targów Protech 2008. Tytuł „Konstruktor Roku 2008” został przyznany firmie Carbon Design S.A. a „Wyróżnienie 2008” otrzymała firma JJS Design J. Jacek Synakiewicz.

  Dostęp do Internetu trafia pod dachy samochodów. Opracowany przez Autonet Mobile router samochodowy umożliwia łączenie się z Internetem za pomocą rozmaitych typów urządzeń, od laptopa, przez PDA do iPhone. Opracowana przez Autonet Mobile technologia bezprzewodowego Internetu zadebiutowała w UConnect Web Chryslera, samochodowym systemie, który ma umożliwić bezprzewodowy dostęp do Internetu w pojazdach tej marki. Interesujące rozwiązanie omówiliśmy na przykładzie różnych systemów.

  Pozytywne Sterowanie Ruchem Pociągów – technologia, która obiecuje znaczące zmniejszenie liczby wypadków kolejowych, znalazła się w centrum uwagi w USA po przerażającym wypadku, jaki zdarzył się w stanie Kalifornia. W czołowym zderzeniu pociągu podmiejskiego i pociągu towarowego śmierć poniosło 25, zaś obrażenia odniosło 135 osób. O rozwoju zabezpieczeń w ruchu pociągów piszemy w dziale „Techniki Zabezpieczeń”.

  Systemy CAD/CAM/CAE i ich zastosowanie w przemyśle. Kolejny artykuł z serii „Nowe Rozwiązania” przedstawia nowości w dziedzinie szybkiego prototypowania.

  Każdy manager zarządzający biurem projektów zadaje sobie pytanie, w jaki sposób zdobyć rzeczywiste dane, które pozwolą realnie zorientować się w czasie, który został poświęcony na wykonanie konkretnego projektu? Jakże byłoby pomocne posiadanie takich danych, z dostępem do stanu zaawansowania projektu oraz z możliwością sprawdzenia, jak wygląda obłożenie pracą i zaangażowanie w poszczególne projekty każdego z działów, a wręcz nawet poszczególnych osób. Jednym z takich rozwiązań zwiększających efektywność działań pracowników jest oprogramowanie zapewniające kontrolę nad czasem trwania projektu, które przedstawiamy w dziale „Zarządzanie Projektami”.

  W dziale „Mechatronika” przedstawiamy tym razem dwa zagadnienia: „Stabilność jako ostateczna granica działania” oraz „Wydajność i trwałość energetyczna w projekcie mechatronicznym”.

  Nowości techniczne ze względu na miejsce ich prezentacji i dostępności zostały przedstawione odpowiednio w dziale „Nowości” oraz „Nowości Rynek Polski”. Mamy nadzieję, że ten sposób przedstawienia ciekawostek technicznych ułatwi Państwu bezpośrednie dotarcie do „źródła”.

  Zapraszamy do działu „Expo”, w którym prezentujemy najnowsze części i podzespoły dla przemysłu dostępne na świecie.

  Jak zwykle w dziale „Wydarzenia” przedstawiamy interesujące ciekawostki oraz planowane w najbliższym czasie imprezy dotyczące przemysłu i technologii.

  Zapraszam do lektury,

   inż. Krzysztof Ziemkiewicz

  redaktor naczelny Design News Polska

  Autor: inż. Krzysztof Ziemkiewicz