Kontrola bezprzewodowa

  Konferencja firmy Siemens na temat automatyki podkreśla istotę użycia technik bezprzewodowych w przemyśle

  W dzisiejszych czasach automatyka bezprzewodowa cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Ale w jakim stopniu technika ta jest używana w praktyce? Sądząc po konferencji firmy Siemens na temat automatyki, która odbyła się w lipcu w Las Vegas, to w dość dużym. – Techniki bezprzewodowe są szeroko używane. Oferujemy je już od 2 lat – mówi Jeremy Bryant, specjalista Siemensa w dziedzinie automatyzacji łączności sieciowej. Podczas swej prezentacji na konferencji Bryant omówił około dwunastu bezprzewodowych aplikacji, które Siemens dostarczył już swoim klientom. Niektóre z nich są aplikacjami bardzo prostymi, bazującymi na zdalnym dostępie do danych automatyzacji oraz monitorów. Bryant poruszył jednak również kwestie bardziej zaawansowanych technologii bezprzewodowych, takich jak kontrola deterministyczna, a nawet – bezpieczeństwo urządzeń.

  ZDALNE STEROWANIE

  Do tej pory rozwiązania bezprzewodowe znajdowały zastosowanie do zdalnego monitorowania różnego typu oraz – jak twierdzi Bryant – do pozyskiwania danych. Były także używane do zdalnego monitorowania systemów SCADA. Mogły w ten sposób pobierać dane poprzez przemieszczanie układu I/O, który dawniej trzeba było podłączyć do sieci przewodami podwieszanymi bądź kablami wleczonymi. Bryant wskazał jednak na niedawną poprawę jakości aplikacji obsługujących zdalne sterowanie, zwłaszcza w systemach przemieszczania materiałów. Przykładem są tutaj wózki sterowane automatycznie (AGV). Zdolność szybkiej transmisji radiowej przemysłowych urządzeń bezprzewodowych Siemensa pozwala ruchomym węzłom na szybkie przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi komórkami radiowymi, podczas gdy sterowany automatycznie wózek porusza się po zakładzie. Bryant twierdzi, iż czas transmisji wynosi zazwyczaj poniżej 50 ms. Dla porównania, czas transmisji dla biurowych urządzeń bezprzewodowych wynosi… kilkaset ms. – Szybka transmisja radiowa zapewnia przede wszystkim nieprzerwaną komunikację – twierdzi.


  BEZPIECZEŃSTWO TECHNIK BEZPRZEWODOWYCH

  Techniki bezprzewodowe oraz bezpieczeństwo urządzeń naprawdę mogą iść w parze.

  Jeden z klientów Siemensa, CAMotion, dostarczył bezprzewodowy system zabezpieczeń jako część układu sterowania suwnicy bramowej. Układ ten łączy urządzenia zabezpieczające na części ruchomej suwnicy, w tym zasłony świetlne, z nieruchomym urządzeniem sterującym suwnicy. – Jest to pierwszy zdalny system zabezpieczający, o którym wiemy – mówi Bryant. Dlaczego zdalny? Podłączenie przewodów do systemu zabezpieczającego byłoby trudne, biorąc pod uwagę konstrukcję suwnicy. Bryant szacuje, iż instalacja systemu bezprzewodowego kosztuje ok. 60% mniej niż instalacja podobnego systemu z użyciem przewodów. Dodaje, iż protokoły komunikacyjne Siemensa PROFINet i PROFISafe działają przy użyciu sieci bezprzewodowych, umożliwiając w ten sposób instalację


  MOŻLIWOŚCI KONTROLI DETERMINISTYCZNEJ

   Może nam się wydawać, iż technologie bezprzewodowe tak naprawdę nie są rozwiązaniem, które mogłoby znaleźć zastosowanie w aplikacjach sterujących. Jednak Bryant twierdzi inaczej. Zwraca on uwagę na to, iż norma 802.11, dotycząca komunikacji bezprzewodowej, zawiera postanowienia dotyczące kontroli deterministycznej. Kluczem jest tutaj użycie chipsetów, elementów elektronicznych organizujących przepływ informacji, które wspierają PCF (Point-Coordination-Function), protokół transmisyjny, w którym punkt dostępu komunikuje się z klientami w określonym tempie. Bezprzewodowe urządzenia biurowe nie wspomagają dostarczania danych w określonym czasie. Siemens włączył swoją własną przemysłową wersję protokołu PCF do jego bezprzewodowych punktów dostępu i klientów.

  – Pozwala to klientom korzystającym z sieci bezprzewodowych wpływać na układ I/O podobnie, jak na kablową sieć komputerową – wyjaśnia Bryant.