PARTSolutions – biblioteki znormalizowanych części mechanicznych dla systemów CAD

Aplikacja PARTsolutions pomaga zwiększyć efektywność pracy firmy, a może również przyczynić się do oszczędności czasu projektowania. Jest to coś więcej niż typowa biblioteka elementów znormalizowanych

PARTsolutions zawiera przeszło 100 katalogów wyrobów od poważnych i znaczących producentów, a także części zgodne z normami DIN, EN, ANSI, AFNOR oraz zgodne z normami specjalnymi, takimi jak LN, MILSPEC, NASM, BAHN Norm, czy też z normami firm m.in. PHILIPS, VOLKSWAGEN, DAIMLER-CHRYSLER. Do dyspozycji są również szczegóły konstrukcyjne, takie jak: otwory, rowki, żłobki, karby oraz około 20 000 innych szablonów do opracowania ścieżek NC w programach CAM. W bazie danych można znaleźć dodatkowe informacje: uwagi i zalecenia projektanta oraz wytyczne dotyczące montażu, itp.

PRZYKŁAD wału utworzonego w module PARTshaft

Wyszukiwanie potrzebnych części

Aby spośród tak wielkiej liczby danych nie przeoczyć tych, których chcemy użyć, aplikacja posiada wiele różnych sposobów wyszukiwania. Części można wyszukiwać według producentów, rozmiaru, klasyfikacji albo według daty modyfikacji. Można również użyć opisu części albo znaleźć daną część przy pomocy porównania geometrycznego. Wyszukiwanie można dowolnie ograniczać, segregować przy pomocy najróżniejszych parametrów, a także porównywać części między sobą.

Praca z aktualnymi danymi

W systemie PARTsolutions pracuje się zawsze z najnowszymi danymi dostarczonymi przez poszczególne firmy. Dzięki temu można mieć pewność, że praca nawet przy projektach, na których realizację przewidziano mało czasu (od zlecenia do wdrożenia) odbywa się z użyciem aktualnych danych. Przez cały czas (24 godz. na dobę, 365 dni w roku) dostępne są – poprzez Internet – uaktualnienia katalogów.

Integralność znaczy: oszczędność

Bezpośrednio z używanego systemu CAD można przejść do bazy PARTsolutions i za pomocą dostępnych funkcji wybrać potrzebną część, bez względu na to, czy chodzi o złożenie, element, połączenie rozłączne, samodzielne części czy też o stworzenie np. wału korbowego. Aplikacja PARTsolutions automatycznie zaproponuje optymalną konfigurację. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wybrania odpowiedniego formatu eksportu. Dane są generowane z wszystkimi właściwościami, szkicami i innymi informacjami. Dzięki integralności między systemami CAD a PARTsolutions, możliwe jest definiowanie części i przesyłanie ich do systemu CAD.

Możliwości połączenia z systemami PLM/ERP

PARTsolutions można również integrować z innymi systemami informatycznymi przedsiębiorstwa. W wielu firmach PARTsolutions wykorzystywany jest jako system zintegrowany z EDM/PLM. Możliwa jest integracja Life-Cycle albo Non-Life-Cycle, w której PARTsolutions jest za każdym razem głównym punktem wyjścia przy zarządzaniu częściami, a jednocześnie pomaga w lepszej efektywności pracy i optymalizacji cyklów produkcji.


 Marek Momot pracuje jako specjalista CAD/CAE w firmie Kom-Odlew

Komputerowe Systemy Inżynierskie sp. z o.o.

Autor: TEKST: MAREK MOMOT