Jak poprawić komercjalizację innowacji?

Komercjalizacja innowacji w naszym kraju nadal mocno kuleje. Wiele ciekawych nowoczesnych rozwiązań powstających w Polsce nigdy nie wejdzie do szerokiego obrotu ze względu na problemy z ich popularyzacją. Pomysł, jak to zmienić, ma Agencja Rozwoju Innowacji.

– Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu komercjalizacji wiedzy stale rośnie. Mimo dużego zainteresowania ze strony środowisk naukowych i biznesu, ekspertów z tej dziedziny ciągle brakuje. Menedżer, który byłby w stanie sprawnie i skutecznie przeprowadzić transfer wiedzy z jednostek badawczych oraz uczelni do firm jest dziś na wagę złota – twierdzą w Agencji.

ARI wraz z Dolnośląskim Związkiem Pracodawców (DZP) wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku i wspólnie przygotowały projekt, w ramach którego uczą, jak komercjalizować innowacje.

Program kursu został opracowany w oparciu o raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Kluczowe kompetencje menedżera ds. komercjalizacji” w ramach POKL 2.1.3. W ciągu pół roku uczestnicy poznają proces komercjalizacji wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów transferu innowacji. Nauczą się także, jak przy pomocy prawa chronić własność intelektualną. Poznają także sposoby analizy potrzeb rynkowych oraz potencjału rynkowego innowacji. Nauczą się, jak wyceniać projekty innowacyjne przy pomocy wielu metod (majątkowej, mieszanej, wskaźnikowej, dochodowej). Poznają też różne źródła finansowania m.in.: venture capital, środki unijne, itp. Uczestnicy kursu nauczą się w praktyce wykorzystywać programy komputerowe do zarządzania projektami.

Cykl szkoleń, który opracowała ARI wraz z DZP jest jednym z nielicznych tego typu w Polsce. – Szkolenia zostały przygotowane z myślą o osobach, które mają duże doświadczenie zawodowe, na co dzień zajmują się wprowadzaniem innowacji i nawiązywaniem współpracy na linii: nauka-biznes. Dzięki nim uczestnicy poznają szczegółowo kolejne etapy procesu komercjalizacji oraz zyskają praktyczne umiejętności, które usprawnią ich pracę – mówi Katarzyna Sapa-Mońska, dyrektor ds. Badań i Rozwoju w ARI.

Nabór do pierwszej tury projektu już trwa i zakończy się 30 czerwca 2012.

Autor: www.wnp.pl