Ja, robot

  Elektroniczne implanty

  – Ostatnio wziąłem udział w interesującym eksperymencie. Mój system nerwowy połączono z mechaniczną dłonią robota, dzięki czemu odbierałem impulsy z czujników robota i “czułem”, co dłoń ściska – powiedział dziennikarzom Wirtualnej Polski prof. Kevin Warwick z Wydziału Cybernetyki Uniwersytetu Reading w Wielkiej Brytanii, pierwszy człowiek, którego układ nerwowy podłączono przez odpowiedni implant do komputera.

  W 1998 roku profesorowi wszczepiono pierwszy w historii implant służący do… identyfikacji. Odpowiednio zaprogramowane komputery, odczytując sygnały z implantu, automatycznie otwierały drzwi, włączały światła. Zasada działania podobna do tej, na której oparto systemy RFID.

  Implant wszczepiony w 2002 roku został podłączony do systemu nerwowego prof. Warwicka. Dzięki temu impulsy nerwowe trafiają do komputera i… do Internetu. To właśnie dzięki niemu możliwe było podłączenie żywego organizmu do mechanicznego ramienia robota odległego o tysiące kilometrów.

  Najciekawsze było to, że łączenie odbywało się przez Internet, robot znajdował się w Wielkiej Brytanii, a profesor w Nowym Jorku. Cała sprawa była objęta tajemnicą, ponieważ uczestnicy obawiali się hakerów, którzy mogliby próbować włamać się do komputera i zakłócić przebieg eksperymentu.

  Na wszczepienie chipa do systemu nerwowego zgodziła się również małżonka profesora.

  – Dzięki temu połączyliśmy nasze systemy nerwowe. Gdy Irena porusza dłonią, ja jestem w stanie poczuć jej sygnały w moim układzie nerwowym. To działa w obie strony. (…) W przyszłości, przy wykorzystaniu implantów wszczepianych do mózgu możliwe stanie się również przesyłanie myśli – powiedział Warwick.

  wiadomosci.wp.pl