GE Hitachi wspiera polski projekt jądrowy

Konsorcjum GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) rozpoczęło nową inicjatywę w obszarze szkolenia kadry pracowniczej oraz podpisało drugą umowę przedwstępną dotyczącą rozwoju polskiego projektu jądrowego. Ma to związek ze zwiększeniem praktycznego wsparcia GEH dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

W związku z planami budowy w Polsce czterech reaktorów w dwóch różnych lokalizacjach, firma GEH zdecydowała się przekazać pięć dodatkowych licencji na oprogramowanie GateCycleTM Politechnice Warszawskiej Aplikacja GateCycle pomoże wykształcić nową generację wysoko wykwalifikowanych inżynierów, przygotowanych do obsługi planowanych elektrowni jądrowych. W marcu 2010 roku Politechnika Warszawska otrzymała również 5 licencji na oprogramowanie GateCycle od GE Energy.

Wersja programu przekazana przez GE Hitachi służy do modelowania bilansu cieplnego w turbinach parowych instalowanych w elektrowniach jądrowych. Jest to cenne narzędzie dla studentów, pozwalające na skuteczną naukę modelowania elektrowni oraz identyfikowania problemów w systemach energetycznych.

Podczas gdy coraz więcej krajów ubiega się o pozyskanie wykwalifikowanej kadry inżynierów i specjalistów ds. energetyki jądrowej, inicjatywa przekazania aplikacji GateCycle wesprze polskie uczelnie w wykształceniu krajowej kadry specjalistów w perspektywie długoterminowej.

„Z prawdziwą przyjemnością przekazujemy nasze oprogramowanie GateCycle Politechnice Warszawskiej. Dzięki tej aplikacji studenci otrzymają możliwość zdobywania wiedzy, którą wykorzystają w pracy przy nowych elektrowniach, co przyczyni się do zwiększenia korzyści gospodarczych płynących z rozwoju sektora energetyki jądrowej” – stwierdził Danny Roderick, wiceprezes ds. nowych projektów jądrowych GE Hitachi.