Francuska szkoła średnia wybiera aplikację 3DVIA Composer jako pomoc szkoleniową

Liceum zawodowe im. Julesa Raimu w Nîmes, szkoli uczniów od 30 lat w zakresie różnorodnych prac związanych z utrzymaniem silników stosowanych w pojazdach (łodziach i samochodach). W 2009r. Liceum zdecydowało się na wprowadzenie do programu nauczania rozprowadzanej przez Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (DS SolidWorks) aplikacji 3DVIA Composer®, przeznaczonej do tworzenia dokumentacji 3D. Uczniowie na kierunku EDPI (Projektowanie i Opracowywanie Produktów Przemysłowych) obecnie wykorzystują zaawansowane funkcje aplikacji 3DVIA Composer, aby sprostać wymogom dotyczącym dokumentacji technicznej.

3DVIA Composer… Projekt pilotowy….

Fabien Melan, nauczyciel inżynierii w Lycée Raimu, szukał oprogramowania, które pozwoliłoby uczniom na szybkie i łatwe tworzenie dokumentacji technicznej, bez konieczności stosowania ograniczających narzędzi automatyzacji biurowej. Po kilku godzinach samodzielnego uczenia się, Fabien Melan wprowadził samouczki szkoleniowe dla uczniów dziesiątej klasy na kierunku EDPI.

Dzięki temu po 20 godzinach poświęconych w ciągu 5 do 6 tygodni, 80 procent uczniów było w stanie tworzyć trójwymiarową dokumentację dla małych złożeń (10 do 12 komponentów), zaprojektowanych w czasie lekcji, wraz z widokami rozstrzelonymi i wykazami części lub operacjami technologicznymi (montaż/demontaż) w profesjonalny i bezproblemowy sposób.

„Wyniki tej próby są jednoznaczne”, wyjaśnia Fabien Melan. „3DVIA Composer pozwala nam na rozszerzenie programu nauczania i podniesienie poziomu kompetencji i wiedzy naszych uczniów. Jest to kolejna przydatna umiejętność w ich przyszłym zawodzie. 3DVIA Composer idealnie pasuje do naszego programu nauczania. Kilku nauczycieli z Lycée Raimu jest zadowolonych z tego oprogramowania i chcieliby wprowadzić je na całym kierunku.”

To nowe narzędzie stanowi obecnie integralną część dwóch programów próbnych, podobnie jak rozwiązania CAD i narzędzia modelowania 3D. Uczniowie używający aplikacji 3DVIA Composer muszą zaprojektować katalogi produktów zawierające widoki rozstrzelone, przekroje i realistyczne renderowania. Te kursy szkoleniowe zaspokajają również potrzeby przemysłu lokalnego i zbliżają nauczanie w szkole do rzeczywistych potrzeb biznesu.

Lycée Raimu rozważa rozszerzenie użycia aplikacji 3DVIA Composer na uczniów kierunku MEI (Maintenance des Équipements Industriels – Utrzymanie Urządzeń Przemysłowych), aby umożliwić im szybsze i łatwiejsze ilustrowanie arkuszy montażu i demontażu układów mechanicznych.